Na D1 budou o víkendu krátké noční uzavírky kvůli stavbě ekoduktu na 94. km

Na dálnici D1 budou koncem týdne krátké noční uzavírky kvůli stavbě ekoduktu na 94. kilometru mezi Humpolcem na Pelhřimovsku a Větrným Jeníkovem na Jihlavsku. V noci na sobotu bude pětkrát zastavený provoz v jízdním pásu směrem na Prahu a v noci na neděli bude stejně přerušovaný ve směru na Brno. Uzavírky by měly vždy trvat nejvýše čtvrt hodiny, sdělila ČTK mluvčí krajské policie Dana Čírtková.

Z pátku na sobotu bude podle policie dálnice na Prahu zavíraná mezi 23:00 a 05:00 a následující noc od půlnoci do 06:00 v neděli. "Zastavení provozu bude realizováno ve spolupráci se specializovanou firmou, kdy nejprve bude doprava zúžena do jednoho pruhu v daném směru," uvedla mluvčí.

Poblíž Humpolce staví dělníci jeden ze čtyř ekoduktů, které budou zvěři umožňovat přechod přes dálnici mezi Prahou a Brnem. Uzavírky budou kvůli odstraňování lan, která podle informací Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zajišťovala osazenou základní konstrukci ekoduktu. Po víkendu ji začnou stavbaři zasypávat hlínou, aby se vytvořil přirozený most. Zavážení zeminou potrvá asi měsíc, uvedl mluvčí ŘSD Jan Studecký.

Nad každým jízdním pásem je potřeba odstřihnout a odstranit 25 ocelových lan. Práce budou zajišťovat specialisté firmy Skanska, sdělil ČTK Ondřej Šuch ze stavební firmy. Uzavírky podle něj mohou trvat do 20 minut. Pod ekodukt během nich najede vysokozdvižná technika a pracovníci budou postupně odstraňovat dočasná předpínací lana uvnitř klenby, která dosud staticky pomáhala držet její tvar. "Teď už je ekodukt ze stran do potřebné míry zasypán zeminou, takže je možné lana odstranit," uvedl projektový manažer firmy Skanska Michal Vozdecký v dnešní zprávě.

Práce spojené s odstraňováním lan mají skončit do nedělních 06:00. Pak budou podle firmy na dálnici pod budovaným ekoduktem už jen uzavřené krajnice.

Modernizace D1 mezi Mirošovicemi a Kývalkou začala v roce 2013, celá má být dokončená letos na podzim.
 
Doprava | 30. 04. 2021
Zdroj: ČTK