Most u Brniště je v havarijním stavu, kraj ho musel uzavřít

Kvůli havarijnímu stavu musela Krajská správa silnic Libereckého kraje nechat uzavřít most na silnici třetí třídy mezi Brništěm a Velkým Valtinovem na Českolipsku. Při mimořádné prohlídce se ukázalo, že je ve velmi špatném stavu a provoz nevydrží. Kraj ho nechá zbourat a vybudovat nový, připravuje veřejnou soutěž. ČTK o tom informoval mluvčí krajského úřadu Filip Trdla.

 
Prohlídka mostu ukázala vyklonění pravého křídla mostu a opěr. Pod mostem vede frekventovaná železniční trať z Liberce na Českou Lípu. Vlaky tam jezdily rychlostí 80 kilometrů v hodině, kvůli bezpečnosti teď musely zpomalit na 30 kilometrů. Ve vysoké rychlosti by strojvedoucí neměl čas reagovat v případě mimořádné situace, otřesy navíc přispívaly k dalšímu zhoršení stability mostu.

Podle průzkumu je most nevhodně založený, v havarijním stavu je spodní stavba, závady ale průzkum odhalil i na nosné konstrukci. "Museli jsme jednat rychle. Výsledky z mimořádné prohlídky nebyly dobré, a tak nám nezbývalo než most uzavřít, abychom předešli nebezpečným situacím," uvedl náměstek hejtmana pro dopravu Jan Sviták (Starostové pro Liberecký kraj).

Vedoucí krajského odboru dopravy Jan Čáp dnes ČTK řekl, že se připravuje veřejná soutěž Design & Build (Vyprojektuj a Postav). "Dodavatel zajistí demolici, projekt nového mostu i jeho výstavbu," řekl. Akce by se tím měla zjednodušit a zrychlit a pravděpodobně i zlevnit. Most by měli stavbaři strhnout ještě letos, nový by podle Čápa mohl, pokud vše dobře půjde, stát do konce příštího roku. Do té doby musejí motoristé místo objíždět po silnici druhé třídy 270 z Jablonného v Podještědí přes Luhov.

S projekty typu Design & Build má Liberecký kraj dobré zkušenosti, použil ho například při rekonstrukci silnice 288 v úseku Podbozkov - Cimbál na Semilsku. Podle původních odhadů měl nákladný projekt přijít na 138 milionů korun bez DPH, v soutěži ale zlevnil na 100 milionů. Pracuje se tam od jara, hotová by měla být silnice do konce října.

Doprava | 13. 10. 2020
Zdroj: ČTK