Martin Šumera: Česká republika a Polsko jsou lídry v oblasti průmyslových nemovitostí

Dnešní rozhovor se bude týkat průmyslových nemovitostí, jejich vývoje, prognózy i současný stav. Na naše otázky odpovídal Martin Šumera, vedoucí oddělení průmyslových nemovitostí, 108 AGENCY.


Je vidět, že česká ekonomika se probouzí z krize. Rozbíhají se další a další investice do stavebnictví, infrastruktury, snižuje se nezaměstnanost. Jak byste hodnotil v současnosti trh s průmyslovými nemovitostmi?
Z krize se Česká republika probudila v roce 2014 a v loňském roce již česká ekonomika běžela na plné obrátky. Tento pozitivní vývoj se také projevil v zájmu o průmyslové nemovitosti. Jen v loňském roce se u nás pronajalo téměř 1 400 000 metrů čtverečních včetně renegociací a bylo nově dokončeno více než 560 000 metrů čtverečních. Poptávka je stále silná a to ve všech segmentech, ať už se jedná o malé jednotky, e-commerce, retail, logistiku nebo výrobu. Zájmu se pak těší jak moderní haly, tak starší projekty.

Ekonomika však prochází hospodářskými cykly. Je tomu tak i v této oblasti?
Trh průmyslových nemovitostí si prošel svou očistou v roce 2009 a od té doby meziročně roste. A je dobré podotknout, že roste zdravě. V žádné části České republiky dnes nenaleznete větší dlouhodobě neobsazené plochy.

Co se týče pronajatosti logistických parků, kapacity jsou téměř vyčerpány. Je spíš trend prodlužovat nájemní smlouvy na delší časový úsek nebo se spíš investuje do výstavby?
V současné době se neobsazenost průmyslových prostor pohybuje na úrovni 5%, což v rámci celé České republiky představuje přibližně 330 000 metrů čtverečních. Některé oblasti ještě tedy volné kapacity nabízejí, především okolí Prahy, nicméně převážná část prostor je u nás prakticky plně pronajata a řešením je pak už nová výstavba v méně vhodných lokalitách pro klienta.

Dá se říct, které typy firem upřednostňují pronájem, a které spíš vlastnictví nemovitosti?
Pronájem upřednostňují především nadnárodní společnosti, jimž nájemní prostory umožňují flexibilně reagovat na změny na světových trzích. Vlastnictví je naopak zřetelnější u českých, německých a rakouských společností, které často patří jejich původním zakladatelům.

V současnosti dochází k objevování nových prostor pro průmyslové parky. Která místa jsou nejvíce atraktivní?
V tomto ohledu je nyní nejzajímavější oblast severních a západních Čech. Například na Chebsko aktuálně směřuje několik velkých investic. Realizují se zde také další menší projekty, vždy v blízkosti větších měst a s výbornou dopravní dostupností na dálniční síť.

Poslední dobou vnímám, že trh s průmyslovými nemovitostmi má své významné místo v České republice. Jak jsme na tom ve srovnání s ostatními zeměmi střední Evropy?
Lze říci, že Česká republika a Polsko jsou v této oblasti lídry ve střední Evropě. Slovensko a Maďarsko jsou pak výrazně menšími trhy. Poptávka po průmyslových nemovitostech v Polsku je z velké části tvořena domácí poptávkou, jíž dominuje logistika a distribuce. V České republice jsou výrazně aktivnější výrobní společnosti.

Největšímu rozmachu jistě napomohl Amazon, což byla velká kauza. Na druhou stranu Amazon není jediný, kdo se zasloužil o růst průmyslu v ČR.
Amazon je bezpochyby historicky největším realizovaným projektem na trhu průmyslových nemovitostí v České republice. Avšak v posledních letech byla u nás realizována celá řada dalších logistických a výrobních projektů, které měly, dá se říci, vyšší přidanou hodnotu a podstatnější vliv na růst české ekonomiky.
 

Nemovitosti | 16. 02. 2016
Další podobné články