Maersk za kvartál více než zdvojnásobil provozní zisk na 8,9 mld. USD

Dánský námořní přepravce A.P. Moller-Maersk za druhé čtvrtletí meziročně více než zdvojnásobil provozní zisk před úroky a zdaněním (EBIT) na 8,9 miliardy dolarů (214,5 miliardy Kč). O výsledcích hospodaření dnes informoval list Financial Times. Firma letos potřetí zvedla výhled celoročního zisku. Vlivem přetížených globálních dodavatelských řetězců rostou sazby za přepravu. Maersk patří k nejvýznamnějším kontejnerovým dopravcům na světě a považován bývá za barometr světového obchodu. Na trhu má podíl 17 procent.

 
Tržby Maersk v uplynulém čtvrtletí zvýšil o 50 procent na 21,7 miliardy dolarů. Analytici oslovení dopravcem přitom předpokládali, že vystoupají na 19,7 miliardy dolarů.

Odvětví lodní dopravy zaznamenalo v posledních čtvrtletích rekordní zisky vlivem nárůstu spotřebitelské poptávky a komplikacím vyvolaným pandemií, které zadržují kontejnery v klíčových přístavech v Číně, Evropě a Spojených státech.

"Přetížení globálních dodavatelských řetězců vedoucí k vyšším sazbám za přepravu trvá déle, než se původně předpokládalo," uvedla společnost Maersk v prohlášení.

Vzhledem k vysokým sazbám za přepravu zvýšil dopravce letos potřetí výhled celoročního zisku před zdaněním, úroky a odpisy (EBITDA), a to na přibližně na 37 miliard dolarů. V předchozí prognóze počítal se ziskem EBITDA 30 miliard dolarů. Výhled zisku EBIT firma zvedla na 31 miliard dolarů z předchozích 24 miliard dolarů.


Ostatní | 05. 08. 2022
Zdroj: ČTK