Maďarsko chce propojit země visegrádské čtyřky vysokorychlostní železnicí

Maďarsko chce propojit hlavní města zemí visegrádské čtyřky (V4) vysokorychlostní železnicí, po které by vlaky jezdily rychlostí až 320 kilometrů za hodinu. Cesta z Prahy do Budapešti by se tak zkrátila z nynějších více než šesti hodiny zhruba na 3,5 hodiny. Plán na příštích deset let dnes podle agentury MTI představilo maďarské ministerstvo pro inovace a technologie. Členy V4 je Maďarsko, Česká republika, Slovensko a Polsko.

Plán počítá i se zapojením rakouské metropole. Cestu z Budapešti do Bratislavy a do Vídně by projekt zkrátil na méně než dvě hodiny. Do 545 kilometrů vzdálené Varšavy by rychlovlak dopravil cestující z maďarské metropole za 5,5 hodiny místo současných více než devíti hodin.

Podle předběžných odhadů by spojení využilo ročně přes 20 milionů domácích a zahraničních cestujících. Studie proveditelnosti náklady odhaduje zhruba na bilion forintů (71,6 miliardy Kč). Projekt podle ministerstva naplňuje záměr Evropské unie dopravu vysokorychlostní železnicí na jejím území do roku 2030 zdvojnásobit a do roku 2050 ztrojnásobit, což mu dává naději získat peníze z unijních fondů.
 
Doprava | 30. 04. 2021
Zdroj: ČTK