Leo Express bude ve vlacích rozdávat roušky, další daruje státu

Soukromý dopravce Leo Express bude od středy zdarma rozdávat cestujícím ochranné roušky. Dalších 5000 roušek pak daruje přes stát zdravotníkům. Své vlaky zároveň nabídne k přepravě zdravotnických prostředků, informovala společnost. Leo Express v minulém týdnu omezil dopravu o 75 procent, provoz omezovala i konkurence.

 
Dopravce už v minulém týdnu zavedl ve svých spojích povinnost mít zakrytý ústa i nos. K tomu nyní budou moci cestující využít jednorázové roušky, které dostanou po vstupu do vlaku. Ty budou v ochranných obalech, cestující s vlastními rouškami je tak budou moci využít i později. Dopravce zároveň v minulých dnech zavedl bezhotovostní platby a navýšil zásobu dezinfekcí a čištění vozidel.

Dalších 5000 kusů roušek pak Leo Express daruje nemocnicím a záchrannému systému. V pondělí proto oslovil ministerstva zdravotnictví a vnitra s touto nabídkou. Zároveň státu nabídl možnost využití vlaků k přepravě, pokud to bude třeba.

Leo Express omezil od minulého úterý provoz svých vlakových i autobusových spojů o 75 procent, a to minimálně do 27. března, provizorní provoz ovšem nejspíš potrvá ještě déle. Vedle toho snížil dopravu i v Pardubickém kraji. Dopravce tak nyní provozuje pouze čtyři vlakové spoje denně, dva na trase Praha-Bohumín a další dva Praha-Staré Město na Moravě a několik lokálních spojů na Pardubicku. Podle společnosti současná situace způsobuje dopravcům stamilionové škody, o případných kompenzacích proto chce jednat se státem.

Provoz v posledních dnech omezují i dalších dopravci. České dráhy zrušily své expresní linky, zastavily pendolina, railjety i dálkové vlaky IC a několik rychlíkových linek. Dopravu omezují také v regionech. RegioJet pak stáhl z provozu svých komerčních linek asi 40 procent spojů.

Doprava | 25. 03. 2020
Zdroj: ČTK