Krize zasáhla i nákladní dopravu na železnici, firmy žádají úlevy

Koronavirová krize zasáhla i nákladní dopravu na železnici. Kvůli výraznému poklesu zakázek musejí dopravci zavádět úsporná opatření. Informovalo o tom sdružení železničních nákladních dopravců Žesnad.cz. Dopravci proto žádají vládu o podpůrné kroky. Téměř poloviční úbytek zakázek už ohlásili silniční dopravci, mnozí z nich zvažují další existenci, což může ohrozit zásobování země.


Sdružení upozorňuje, že i přes mnohakilometrové kolony na hranicích, ve kterých v minulém týdnu musely stát kamiony, není možné přesunout část této přepravy na železnici. "Celková doba přepravy a cena přepravy je v současné době rozhodující a absence funkčních železničních vleček u míst nakládky a vykládky zboží neumožňuje nabízet vždy pro železnici lepší, rychlejší a levnější řešení," uvedlo dnes sdružení Žesnad.cz.

Železniční dopravci stejně jako dopravní firmy na silnici zaznamenávají v posledních dnech citelný propad počtu zakázek. Ten nutí podniky zavádět úsporná opatření. Sdružení vyzvalo ministra průmyslu, obchodu a dopravy Karla Havlíčka (za ANO) k opatřením i pro železniční dopravce. Sdružení se obává, že úlevy pouze pro silniční přepravce by byly pro železniční nákladní dopravu likvidační, protože by ztratila konkurenceschopnost.

Železniční dopravci po Havlíčkovi žádají odklad či zrušení poplatků za užívání kolejí. Dále chtějí prodloužení splatnosti faktur za palivo a elektřinu, zrušení poplatků za obnovitelné zdroje energie, odklad a snížení odvodů zdravotního a sociálního zabezpečení zaměstnanců a minimálně po dobu krize také zastavení podpory silniční elektromobility. Vedle toho by stát měl zachovat investice do dopravní infrastruktury.

O zavedení podpůrných opatření Havlíčka v minulém týdnu žádali i kamionoví dopravci. Po státu chtějí například pomoc v podobě jednorázových dotací, odklady povinných plateb či pomoc s úhradou části mezd. Vláda dnes některá navrhovaná opatření projedná.

Logistika | 01. 04. 2020
Zdroj: ČTK