Kraj Vysočina postaví nový most na silnici Jihlava Pelhřimov

Na silnici mezi Jihlavou a Pelhřimovem chce Kraj Vysočina letos postavit nový velký most místo původního, který u vsi Dvorce překlenuje železniční trať a řeku. Technický stav současné mostní konstrukce se zhoršil i kvůli zatékání vody. Kraj nechá most zbourat a postavit v podstatě nový. Nyní hledá stavební firmu. Vyplývá to z údajů, které projednala krajská rada.

 
Radní projednali zahájení veřejné zakázky na dodavatele. Její předpokládaná hodnota je podle údajů na webu kraje 58 milionů korun bez daně. Rada kraje se dnes také zabývala dohodou se Správou železnic o využití některých státních pozemků při přestavbě mostu. "Ještě nás čeká domluva s Povodím Moravy, protože tam má také nějaký pozemek," řekl novinářům hejtman Jiří Běhounek (za ČSSD).

Přestavba mostu by podle předpokladu kraje měla začít v dubnu, potrvá půl roku. Auta budou tento uzavřený úsek objíždět. Už teď je tam podle webu kraje kvůli stavu mostu omezený průjezd a snížená nejvyšší povolená rychlost.

Most převádí 160 metrů silnice přes železniční trať mezi Jihlavou a Veselím nad Lužnicí a přes řeku Jihlavu. Podle informací kraje je stavební stav mostu hodnocený stupněm pět z celkových sedmi, přičemž sedmý stupeň znamená havarijní stav. Do konstrukce mostu někde zatéká voda a u podpěr odpadávají krycí vrstvy po nezdařilé sanaci provedené před vznikem kraje v roce 1999.

Kraj Vysočina letos na svých silnicích II. a III. třídy plánuje opravit 21 mostů. Podle dříve zveřejněné statistiky se krajští silničáři starají o více než 800 mostů. V havarijním stavu z nich byl na konci minulého roku jeden. Jde o most přes odtok z rybníka v Bohdalově na Ždársku. Jeho opravu krajská správa a údržba silnic nyní připravuje. Stavební povolení by na ni mělo být vydané tento měsíc, sdělila ČTK Monika Vavřínková z této krajské organizace.

Doprava | 19. 02. 2020
Zdroj: ČTK