Kamionům loni ubývaly mezinárodní zakázky, nyní klesají i domácí

Tuzemským kamionům loni opět klesly mezinárodní zakázky. Dopravci na nich přepravili 29,2 milionu tun zboží, což představuje meziroční pokles o 14 procent. Firmy jsou tak stále závislejší na vnitrostátních objednávkách, které naopak loni vzrostly o téměř 30 milionů tun na téměř 475 milionu tun. Vyplývá to ze statistik ministerstva dopravy. Ještě výrazněji klesají kamionům zakázky během současné koronavirové krize, a to i domácí. Podle sdružení Česmad Bohemia řada firem zvažuje další existenci.

 
Výkony české mezinárodní kamionové dopravy klesají už čtvrtý rok po sobě, a to i přes jinak stoupající počet kamionů na silnicích a zvyšující se hospodářskou úroveň v zemi. Zatímco před pěti lety tvořily mezinárodní přepravy pětinu všech zakázek, nyní je to sotva pět procent. Zahraniční vývoz a dovoz se za tu dobu snížil více než o polovinu.

Tuzemské dopravní firmy podle dopravců dlouhodobě vytlačují z mezinárodního trhu levnější konkurenti z východu. To má podle sdružení dopad i na příjmy státního rozpočtu, protože zahraniční firmy neplatí daně. Problémy jsou také s nedostatkem šoférů.

Velká část českých dopravců se proto v posledních letech pohybuje ve ztrátě. Ta se navíc v současné době ještě více prohlubuje, kvůli aktuální krizi spojené s epidemií koronaviru totiž dopravní podniky přišly až o polovinu svých zakázek. Obrovský výpadek pro dopravce znamená především zastavení výroby v automobilkách. Sdružení Česmad Bohemia proto varovalo, že většina firem nyní zvažuje další fungování firmy a může skončit. To by vedlo ke zhroucení nákladní silniční dopravy v Česku, a tím i k ohrožení tuzemského zásobování.

Dopravci proto pravidelně jednají se zástupci vlády o případných úlevách či pomoci ze strany státu. Jednání začala už před koronavirovou krizí, nyní se ještě zintenzivnily. Firmy chtějí odklad či zrušení některých povinných plateb, v současné situaci žádají také jednorázové dotace, které by jim pomohly k posílení oslabené likvidity a také pomoc s úhradou části mezd zaměstnanců. Vláda zatím rozhodla o odkladu plateb silniční daně a mýtných poplatků.

Logistika | 02. 04. 2020
Zdroj: ČTK