Kamionové firmy dál počítají ztráty, do konce roku se to nezlepší

Kamionoví dopravci se zatím z koronavirové krize nevzpamatovali. Nejhorší je situace u firem závislých na automobilovém průmyslu, které i v současnosti evidují zhruba třetinový pokles zakázek oproti předkrizovému období. Velké zlepšení navíc nelze do konce roku očekávat. Na dotaz ČTK to uvedl mluvčí sdružení Česmad Bohemia Martin Felix. Dopravci měli problémy s úbytkem zakázek už před krizí, pandemie jejich situace ještě zhoršila.

 
Během jara přišla většina dopravců až o polovinu svých tržeb. Řada firem proto zvažovala konec činnosti. To postihlo zejména malé podnikatele.

Nejhorší situace nastala u dopravců převážející zakázky z automobilového průmyslu. Situace se přitom podle Felixe dosud příliš nezměnila, výpadek v tomto oboru je i nyní okolo 30 až 40 procent. "Ani výhled do konce roku není o nic lepší," podotkl. Vedle toho se snížila i vytíženost kamionů, přibylo totiž takzvaných prázdných jízd, kdy nákladní vozy absolvují část cesty nenaloženy.

Koronavirová krize tak ještě prohloubila problémy dopravců před ní. Mezinárodní doprava totiž od roku 2015 každoročně klesá v desítkách procent. Naposledy v roce 2019 klesla přeprava zboží do zahraničí meziročně o 14 procent na 29 milionů tun, výkon pak klesl zhruba o pětinu. Příčinou je levnější konkurence z východu.

Firmy se proto upínají ke změnám, o kterých jednají s ministrem průmyslu, obchodu a dopravy Karlem Havlíčkem (za ANO). Jde například o snížení spotřební daně na naftu, o níž bude po prázdninách jednat parlament. Pomoci by mělo také čtvrtinové snížení silniční daně a odklad plateb za mýto. Programy Covid podle sdružení naopak pro dopravce příliš využitelné nejsou, banky totiž silniční dopravu zařadily mezi vysoce riziková odvětví.

Doprava | 19. 08. 2020
Zdroj: ČTK