Jízdenky v krajské dopravě na jižní Moravě zdraží od března téměř o pětinu

Jízdenky v krajské integrované dopravě na jižní Moravě budou od 1. března dražší. Předplatní jízdenky budou v průměru dražší o 17 procent, jednorázové jízdenky v průměru o 19 procent. Oba druhy jízdenek budou levnější v případě, že si je cestující koupí elektronicky, což v případě jednorázových jízdenek znamená nákup přes aplikaci Poseidon. Důvodem zdražení jsou stále rostoucí náklady na provoz systému. Naposledy se jízdné v kraji zdražovalo od 1. ledna 2012 a kumulovaná inflace činí od této doby 37 procent, řekl na tiskové konferenci radní Jiří Crha (ODS). I když je součástí krajského systému i brněnská MHD, jízdné v ní zůstává stejné.


"Pokud jsme chtěli udržet rozsah a kvalitu veřejné dopravy, museli jsme k úpravě cen sáhnout. Za první rok očekáváme přínos do rozpočtu 90 až 100 milionů korun, v dalších letech 150 milionů korun," řekl Crha. Kromě inflace zmínil také růst hodinové mzdy řidiče za deset let na dvojnásobek. Řekl také, že kraj už nechtěl sáhnout k redukci spojů, protože málo využívané spoje už zrušil dříve, a kdyby přistoupil k dalšímu rušení, zvýšily by se dopravcům náklady na kilometr a celková úspora peněz by nebyla tak velká.

Konkrétně se zdraží například jednoúseková jízdenka z deseti na 12 korun, dvouúseková ze 16 na 19 korun. Dvouzónová jízdenka bude stejně drahá v kraji jako v Brně, a to za 20 korun. Zatímco v Brně však platí 15 minut, v kraji to bude jen deset minut. Dvouzónová jízdenka za 25 korun bude platná hodinu v Brně i v kraji.

Jak se projeví rozdíl například na osmizónové jízdence, uvedl ředitel Kordisu JMK Jiří Horský. "Dosud stojí 63 korun. Přes aplikaci Poseidon bude stát 65 korun a papírová jízdenka bude stát 73 korun," řekl Horský.

V rozpočtu pro příští rok kraj vyčlenil pro zajištění dopravního systému 2,5 miliardy korun.

Ke zdražení jízdného postupně sahá většina krajů, protože se pro ně stává financování systému veřejné dopravy za dosavadních podmínek neudržitelné.

Doprava | 24. 11. 2022
Zdroj: ČTK