Jihomoravský kraj zvažuje další omezení provozu vlaků a autobusů

Jihomoravský kraj zvažuje převedení dopravy krajských vlaků a autobusů na nedělní režim. V praxi by to znamenalo úbytek asi čtvrtiny spojů oproti režimu prázdnin, který platí od dnešního dne. Novinářům to řekl hejtmanův náměstek zodpovědný za dopravu Roman Hanák (ČSSD). Důvodem omezení spojů jsou opatření vyvolaná v souvislosti s šířením nákazy koronavirem a úbytek cestujících. Na jižní Moravě je dnes 77 potvrzených případů nákazy koronavirem, v celé ČR 1165.

 
Přechod na nedělní provoz požadují po kraji České dráhy. "Je to kvůli ochraně personálu Českých drah, ale také kvůli tomu, že jezdí asi deset procent cestujících oproti obvyklé situaci," uvedl Hanák.

Podle něj má kraj dobře propracovaný systém provozu na železnici i u autobusů, které přivážejí lidi na vlak. "Nechceme, aby nám pak lidé čekali na vlaky. Chápeme obavy Českých drah, ale vyžádali jsme si jízdní řády, jak by to mohlo fungovat," uvedl Hanák. Podle něj se o všem bude jednat. Pokud by nastalo další omezení, platit bude od dalšího týdne a dotklo by se jak vlaků, tak autobusů, dodal Hanák.

Už přechod na režim velkých prázdnin zapříčinil delší intervaly na tratích z Brna do Břeclavi, Tišnova, Blanska a Křenovic. Dále na tratích z Brna do Veselí nad Moravou a také z Břeclavi do Znojma.

Poptávka po cestování se za posledních deset dnů kvůli vládním opatřením zavedeným proti šíření nového typu koronaviru rapidně snížila. Lidé pracují z domova nebo nechodí do práce vůbec, dopravu nevyužívají kvůli zavřeným školám ani studenti.

Doprava | 24. 03. 2020
Zdroj: ČTK