Jihočeský kraj postaví obchvat Strážkovic, za 141 milionů Kč

Jihočeský kraj postaví do roku 2022 obchvat obce Strážkovice na Českobudějovicku. Stavba dlouhá 2,1 kilometru vyjde na 141 milionů korun, z toho 115 milionů pokryje dotace EU. Práce by měly začít letos v červnu. Obchvat zklidní dopravu v obci. Výběrové řízení na stavební firmu vypíše kraj koncem ledna. ČTK to řekl první náměstek hejtmanky Josef Knot (TOP 09).

 
Řidiče tak čeká od roku 2022 rychlejší spojení mezi městy České Budějovice, Trhové Sviny a Nové Hrady, zároveň mezi Třeboní, Římovem a Českým Krumlovem. Obchvat povede nezastavěným územím Strážkovic v jejich severovýchodní části. Součástí bude kruhový objezd, kde se zkříží silnice mezi Budějovicemi a Novými Hrady se silnicí Třeboň - Římov - Krumlov.

"Momentálně je na stavbu vydané územní rozhodnutí a stavební povolení. Zároveň se připravuje výběrové řízení na zhotovitele stavby. Práce by měly začít zhruba v červnu letošního roku," uvedl první náměstek hejtmanky Josef Knot (Pro jižní Čechy). Obchvat se, jak dodal, plánoval přes pět let.

Změní se i křižovatka na strážkovické návsi včetně chodníků. Z hlavní silnice České Budějovice - Trhové Sviny - Nové Hrady se stane místní komunikace, z dosavadní vedlejší na trase Třeboň - Římov - Český Krumlov bude silnice hlavní. Odhad nákladů na tyto práce je téměř 28 milionů korun, z nichž 26 milionů zaplatí Jihočeský kraj, zbytek obec.

Na obchvaty čekají i další jihočeské obce. V prosinci vydal jihočeský krajský úřad stavební povolení na obchvat Chýnova na Táborsku. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) může začít stavět, až povolení nabude právní moci. Městem denně projede 3000 kamionů. Obchvat za 262 milionů Kč bez DPH chtěl stát začít stavět loni na jaře, námitky do stavebního řízení ale podala žena, jíž poblíž trasy patří pozemky.

Na jaře 2019 začal stát stavět obchvat Českých Budějovic za 12,5 miliardy, hotový by měl být v létě 2022. Národní investiční plán, který v prosinci 2019 zveřejnila vláda, počítá i s obchvaty obcí a měst, jako jsou Lišov, Kardašova Řečice, Český Krumlov či Stráž nad Nežárkou.

Doprava | 22. 01. 2020
Zdroj: ČTK