Izrael prodá přístav Haifa v přepočtu za 28,6 mld. Kč firmám Adani Ports a Gadot

Izrael prodá středomořský přístav Haifa za 4,1 miliardy šekelů (28,6 miliardy Kč) indické společnosti Adani Ports a izraelské chemické a logistické skupině Gadot. Dvojice firem vyšla vítězně z dvouletého výběrového řízení, od kterého si Izrael slibuje snížení dovozních cen a zkrácení dlouhých čekacích dob v izraelských přístavech. S odvoláním na oznámení Izraele o tom informovala agentura Reuters.


"Privatizace přístavu Haifa zvýší konkurenci v přístavech a sníží životní náklady," uvedl izraelský ministr financí Avigdor Lieberman. Podle zdroje z odvětví bude mít Adani většinový podíl 70 procent a Gadot bude držet zbývajících 30 procent. Přístav Haifa uvedl, že jej nová skupina bude provozovat až do roku 2054. Přibližně 98 procent veškerého zboží se do Izraele a z něj přepravuje po moři. Tamní vláda toto odvětví modernizuje, aby udržela hospodářský růst.

Haifa, kterou na východě obklopuje pohoří Karmel, které omezuje vítr a neklidné vody, funguje jako přístav již po staletí. V roce 2021 se zde odbavila přibližně polovinu objemu nákladní dopravy v zemi.

Oteplování vztahů se sousedními arabskými zeměmi vytváří pro Izrael nové obchodní příležitosti. Haifa má tedy dobré předpoklady stát se regionálním centrem a spojnicí mezi Asií a Evropou, napsala agentura Reuters.

Noví majitelé budou konkurovat soukromému přístavu, který byl v Haifském zálivu otevřen loni a jejž provozuje čínská společnost Shanghai International Port.

Logistika | 15. 07. 2022
Zdroj: ČTK