Investice do kvalitního paletového vozíku se vám vrátí již za několik měsíců

Paletový vozík představuje investici od cca 7 000 do 240 000 korun. Zatímco od nejlevnějších produktů nemůžete očekávat prakticky nic jiného než vidlice s kolečky a rukojetí, s rostoucí cenou se můžete těšit např. z elektrického pohonu, váhy, tiskárny, lepšího řešení hydrauliky a odolnějších materiálů. Pokud vezmete v potaz mzdy pracovníků operujících s paletovými vozíky, tak zjistíte, že investice do kvalitnějšího produktu se vám vrátí v řádu několika měsíců.

A to v drtivé většině případů, které nevyžadují pouhé přesunutí zboží s ideálními rozměry na krátkou vzdálenost po rovném povrchu, tj. situace, kdy:

- zboží je nutné vyzvednout do výše položených míst

- zboží má atypické rozměry (např. dlouhé zboží, široké zboží, sudy apod.)

- s paletovým vozíkem je manipulováno na nerovném povrchu, kdy klasické řešení s jedním válečkem koleček zvyšuje riziko poškození přepravovaného zboží

- jedná se o zboží s vyšší hmotností

- paletový vozík je používán v prostorách limitující manipulaci

Základní typy paletových vozíků

- nůžkové paletové vozíky (cca 15 000 – 50 000 korun) – vozíky představující kompromis mezi vozíkem a zvedacím stolem, jejich největší výhodou je schopnost zvedat náklad do výšky cca 80 centimetrů a tím umožnit snazší manipulaci

- paletové vozíky s váhou a případně i tiskárnou (cca 20 000 – 90 000 korun) – standardně použitelné ve všech situacích, kde je náklad nutné i zvážit. Váhy zde mohou mít pouze orientační údaje, lze však pořídit i vozíky s velmi přesnými a certifikovanými váhami.

- paletové vozíky s rychlozdvihem (cca 10 000 – 25 000 korun) – vozíky s rychlozdvižným systémem, který potřebuje výrazně menší úsilí k zvednutí nákladu než standardní paletové vozíky.

- paletové vozíky pro elektrické (cca 12 000 – 150 000 korun) – vozíky vybavené akumulátorem, případně i nabíječkou, s ovládáním na řídicí ojí. Elektrický zdvih a pohon výrazně snižují námahu personálu a usnadňují manipulaci ve stísněných podmínkách. Rozdíly jsou zde v nosnosti, výkonu, rychlosti nabíjení baterie a přítomnosti nabíječky.

- paletové vozíky s lehčím rozjezdem (cca 12 000 – 40 000 korun) – vozíky usnadňující rozjezd, kdy je k uvedené vozíku s nákladem do pohybu nutné vynaložit zlomek úsilí.

- vysokozdvižné paletové vozíky (cca 9 000 – 240 000 korun) – vozíky označované rovněž za zakladače, vhodné především tam, kde je náklad nutné uložit do vyšší výšky. Zatímco u nejlevnějších produktů se nesetkáte s žádnými nadstandardními funkcemi, u těch dražších se můžete těšit na elektrický pohon, usnadněnou manipulaci, baterii s dlouhou výdrží, vyšší nosnost a všeobecně kvalitnější materiály.

Například, rozdíl v ceně paletového vozíku bez rychlozdvihu a s rychlozdvihem je cca 3 000 korun, přičemž rozdíl v efektivitě práce je velký. Paletový vozík s rychlozdvihem výrazně usnadňuje umístění zboží do výše položeného regálu. Pracovník manipulující s paletovým vozíkem tak bude potřebovat nejen méně času k uložení zboží, ale také bude muset vyvinout méně energie.

V případě, že činí mzdové náklady na tohoto pracovníka 150 korun na hodinu a paletový vozík mu urychlí práci o 10 minut denně, což je velmi „pesimistický“ odhad, vrátí se Vám investice do kvalitnějšího vozíku za cca 6–7 měsíců. V případě úspory 15 minut denně je návratnost investice 4 měsíce.

K podobným hodnotám se dopracujete i v případě, pokud porovnáte výhodnost investice do akumulátorového paletového vozíku, jež výrazně usnadňuje převoz a manipulaci objemného nákladu.

Zároveň, kvalitní a typově vhodný paletový vozík výrazně snižuje riziko poškození přepravovaného zboží, rychlost jeho přepravení a snižuje rizika spojená s opakovaným přetěžováním vozíku vyrobeného z méně kvalitních materiálů.

Skladování | 11. 01. 2018