Honda bude ve velkém vyrábět pokročilejší samořízená auta

Japonská automobilka Honda Motor začne ve velkém vyrábět samořízená auta třetí úrovně, tedy s pokročilejšími funkcemi. Vybavena budou senzory a měla by zvládat autonomní jízdu v dopravních zácpách. Honda tvrdí, že bude v tomto ohledu první na světě, uvedla gentura Reuters. Existuje šest úrovní autonomních vozidel, od nuly do pěti. Nejpokročilejší je plně autonomní vůz. Na třetí úrovni bude například nová generace modelu Mercedes-Benz nejvyšší třídy S.

 
Honda uvedla, že plánuje zahájit prodej luxusního sedanu Honda Legend vybaveného nově schváleným automatizovaným řízením do konce března 2021. Japonská vláda dnes Hondě udělila bezpečnostní osvědčení pro její autonomní technologii jízdy Traffic Jam Pilot. Řidiči chystaného sedanu tak nemusejí v zácpě sledovat silnici, aniž by jim kvůli tomu hrozil právní postih.

"Počítá se s tím, že samořízená auta budou hrát velkou roli ve snižování dopravních nehod, budou poskytovat dopravu seniorům a přispějí ke zlepšení logistiky," uvedlo japonské ministerstvo územního plánování, infrastruktury, dopravy a cestovního ruchu.

Auta s druhým stupněm automatizace už po silnicích jezdí. Dokážou zrychlovat, zpomalovat i zatáčet, ale řidič by měl být připraven kdykoli nad autem převzít kontrolu. Tomuto stupni se někdy přezdívá "nohy z pedálů, oči na silnici".

Americký výrobce elektromobilů Tesla v červenci oznámil, že se nachází "velmi blízko" pátému stupni automatizace.

Ostatní | 12. 11. 2020
Zdroj: ČTK