EULOG: Živě z mezinárodní logistické konference SpeedChain

Dnes do Břevnovského kláštera v Praze zavítá téměř 600 účastníků, aby se zúčastnili mezinárodní logistické konference SpeedChain, která letos nese téma: Logistika - transparentnost a flexibilita. Aktuální dění a online zpravodajství sledujte zde.

Logistika | 04. 11. 2015

20:30 -

A jdou se předávat ocenění. Logistickou osobností roku 2015 se stal Ing. Bohumil Průša z Hafen Hamburg. Gratulujeme.

Eulog předává symbolický dárek - skleněnou lahvičku ve tvaru plachetnice naplněnou jak jinak než moravskou slivovičkou.

20:00 -

Slavnostní raut je zahájen. Je možné navštívit coctail bar, sushi bar, kyslíkový bar a mnoho dalšího.

19:00 -

V Bazilice sv. Markéty právě začíná koncert sopranistky Pavlíny Senic.

17:35 -

Nacházíme se v Atriu, ve kterém probíhá Logistický Hydepark s Jakubem Železným. Ten potrvá až do 18:45. Právě vede rozhovor s Ferdinandem Hlobilem z Cushmann & Wakefield. Zabývá se jak otázkami firmy jako takové a kultury, ale samozřejmě i nemovitostmi jako takovými.

Během večera budou probíhat i další rozhovory. Po Hydeparku se přesuneme do baziliky, kde se můžeme těšit na koncert sopranistky Senic. A na závěr nás čeká slavnostní večer a předávání ocenění. O všem budeme zde zítra informovat a doplníme i fotky.

 

16:40 -

Sekce A: Túto sekciu ukončuje pán Peter Hrapko, ktorý riadi projekty na MDVRR SR a predsatuje nám "Implementáciu IS v rámci projektu Terminál intermodálnej prepravy Žilina - Teplička". Tento projekt bol financovaný z Operačného programu doprava 2007 - 2014. Intermodálna preprava je ešte v "plienkach" na Slovensku a týmto projektom sa realizovalo jej prvé zavedenie. Celý projekt máme možnosť vidieť na ukážkach fotografií. 

Hlavné ciele projektu:

 • minimalizácia nákladov na prekládku
 • maximalizácia kvality prekládky s možnosťou sledovania KPI
 • možnosť sledovania a priraďovania nákladov na jednotlivé činnosti
 • komunikácia so zákazníkom, sledovanie zásielky, objednávky, fakturácia, reporting

 

16:28 -

Sekce C: Poslední částí v sekci C je panelová diskuze na téma - Lze mít bezpečnostní rizika dopravních procesů pod kontrolou? Panelové diskuze se účastní:

 • Daniel Priban, ředitel, TimoCOM
 • Karel Kopeček, obchodní zástupce, Transics
 • Martin Slečka, analytik a likvidátor PU, SATUM CZECH
 • David Marouš, Commercial Manager, Cordstrap
 • Vladimír Kydlíček, vedoucí školícího střediska, ČESMAD BOHEMIA

Řeší se otázky problematice parkování a parkovišť, ale také bezpečnost při přepravě.

Dalším rizikem může být legislativa v rámci intermodální přepravy. Situace se v současnosti o něco zlepšila. Otázka je, jak reagují dopravci na různé změny? - Zda je nechávají na náhodě, že se nic nestane nebo podnikají kroky? U silniční dopravy nese zodpovědnost hlavně řidič a po čase se začala řešit i fixace zboží. Hlavně u kontejnerové přepravy, kde ta rizika jsou sice stejná, ale náklady mohou být výrazně vyšší.

V diskuzi se řešila různá témata - od vydání nového občanského zákoníku, přes lidský faktor, přepravní řády, ale i další úskalí rizik přeprav.

16:16 -

Sekce A: Pokračujeme so zaujímavou tému "Využitie spádových regálov pri skladovaní v pivovare Plzeňský Prazdroj". S Denisom Milfait z pivovaru a Michalom Benešom sa zoznamujeme so zavedenm systémom spoločnosťou BITO.

V krátkosti sme sa dozvedeli o spoločnosti Plzeňský Prazdorj a svižne sme prešli na spádové dynamické regály BITO PROflow pre export. V tomto prípade je toto riešenie určené len pre jeden produkt - pivo. Medzi hlavné výhody riešenia patrí jednoduchá údržba, univerzálnosť, maximálne využiti kapacity a týždenná zásoba pre expedíciu v regáli.

 

 

 

15:46 -

Sekce B: Pokračujeme v krasojízdě. Druhá přednáška je na populární téma CNG a LNG v nákladní dopravě. Přednášku má Jiří Šimek z E.ONu.

Začátek prezentace se zabývá problematikou LNG terminálů a LNG technologí. Pan Šimek upozorňuje na možnosti využití LNG. Ty jsou poměrně široké a to jak v nákladní automobilové dopravě, tak i příměstské a hromadné autobusové dopravě, ale i v železniční dopravě.

V současnosti se vyrábí LNG kamiony Volvo FM, Mercedes Economics LNG, Scania, Iveco Stralis.

Je důležité položit si otázku, jaké jsou výhody a nevýhody LNG. Zemní plyn má značné pozitivní enviromentální i ekonomické dopady. Nevýhodou mohou být vyšší investiční náklady, ale návratnost je od 3 do 5 let.

V současné době je kolem 105 CNG stanic, do konce roku jich bude 110 a do konce roku 2016 se plánuje až 160 LNG stanic.

15:22 -

Sekce B: Ekotrendy v dopravě a logistice

Sekce B se zabývá ekotrendy v dopravě a logistice. První přednášku má na starosti Milan Raba z ČSPL. Jeho přednáška se podívá na podmínky a překážky ekologické dopravy.

Přednáška, která je doplněna obrázky ukazuje o různých možnostech dopravy. Po ukázce motorových nákladních lodí se představují tlačné remorkéry. Nesmí chybět ani představení pístavů, keré jsou zařazené do sítě TEN-T a českých loděnic.

Mezi drobná úskalí může patřit řada usnesení vlády k řešení splavnosti, ale i zrušení odboru plavby na MD. Řeší se také otázka toho, co se z pohledu ekonomiky stane, pokud dojde ke zvýšení vodní hladiny o 30 cm během 150 dnů v roce. Ztráta je opravdu značná. Likvidací oboru dojde ke zmařejí již vynaložených plánovaných investic.

15:20 -

Sekce D: Práve sa nachádzame na ceremoniáli predávania ocenenia Obal roku 2015. Cez túto sekciu nás sprevácza Jan Pokorný z Českého rozhlasu. 

Porota bola tento rok neúprosná a nepodarilo sa jej udeliť prvé miesto pre obal. Medzi výhercami v kategórii potraviny boly obaly pre kvetový med, pre vajíčka, pre syry alebo kávu.

V kategórii "ostatní" boli ocenenia pre Bitobox EQ, Display your life - predajný stojan alebo Easy box.

V kategórii "Nápoje" si odniesli ocenenia ako obal na pivo, víno alebo minerálnu vodu Rajec. 

Nasledujúcou kategóriou je "Koszmetika" kde sa odovzdali ocenenia pre lak na vlasy.

Ďalšou kategóriou je "Elektronika a spotrebiče", kde si pre ocenenie prišli tvorcovia obalov pre počítačové zariadenie.

 

15:19 -

Kávová přestávka je za námi a s chutí se vrhneme na další část odpoledního programu.

14:17 -

Sekce A: Máme pred sebou poslednú prednášku s názvom "Veľkoobchod vo veku internetu" zo spoločnosti ICZ. Na začiatku prednášky sa pán Jan Černý v krátkosti venuje predstaveniu firmy a predovšetkým prečo práve táto téma prednášky je podľa neho dôležitá. Je to hlavne tým, že veľkoobchody sú významnou súčasťou ekonomického prostredia a musia sa taktiež vyrovnávať s rôznymi typmi distribučného kanála. 

Priestory veľkoobchodov v ČR sa nachádzajú v starších budovách s malou výškou, pri čom niektoré sklady sú neriadené s off-line spätnou väzbou, on-line spätnou väzbou alebo v najlepšom prípade sú riadené.

Pán Černý nás previedol celkovým procesom ako modernizujú veľkoobchody. 

 

14:10 -

Sekce C: Ještě před kávovou pauzou se podíváme na poslední přednášku. Tou bude téma nadrozměrné přepravy, kterou si vezme na starosti Teodor Kula ze společnosti ESA Logistika Poland.

Po krátkém představení společenosti se představuje také Projekt Cargo (Green 3PL solutions). Projekt Cargo je pro Esu víc než jen přeprava nadrozměrných a těžkých nákladů, ale komplexní proces od "soft engineering" - tedy od počáteční investigace přes plánování až po "hard engineering" - transport, výběr různých možností až po instalaci.

V další části přednášky se zaměřujeme na reálnou studii Projektu Cargo. Jedná se o představení řešení v Kozienici. Představují se jednotlivé procesy jak soft engineeringu, tak i hard engineeringu. Přeprava byla realizována z Kozienice do Japonska (Hitachi Transport System Group). Na trase se zvolila jak silniční, tak železniční i lodní přeprava. Popisují se jednotlivé výhody, úskalí, ale také výzvy celého projektu.

13:52 -

Sekce A: Začali sme tretiu prednášku od spoločnosti DSB na tému "Prezentácia zákazníckych riešení Omni channel distribúcia realizovaných spoločností HighJump" Na úvod sme mali možnosť vidieť video, ktoré nám uakzovalo ako funguje distribúciu tovaru pre zákazníka. Ďalej nám predstavil čo to vlastne znamená Omni channel - multikanálová distribúcia, ktorá predstavuje veľkú výzvu pre logistické slžby 3PL.

Pán Hrdlička zdôraznil fakt, že dodávateľský reťazec je zásadne odlišný ako pred 30 rokmi, dokonca aj pred 3 rokmi. Kamenné obchody predstavujú v dnešnej dobe už skôr tzv. vzorkovne. Štatisticky sme sa dozvedeli, že 73 % ľudí si radšej pozrie informáciu na svojom smartphone akoby sa mali spýtať predavača.

Príklady riešení sme videli na najväčšej obchodnej sieti v USA SEARS, nábytkovej firme ASHLEY a online obchod s potravinami Coborns Deliver, kde bol implementovaný systém HighJump. 

 

13:43 -

Sekce C: Zůstáváme na další přednášku. Třetí přednášku odpoledního bloku bude mít pan Vít Janeček ze společnosti Inotec Barcode Security. Jeho přednáška se bude zabývat trendy v oblasti identifikace pro sklady a distribuční centra. Zajímavostí (na závěr) bude informování o identifikaci v distribučním centru Amazonu v Dobrovízi.

 Po klasickém představení společnosti se dostáváme do klasického skladu. Na obrázku je znázorěno, kde všude může být ve skladu značení RFID.

Nyní se zabýváme různými druhy značení skladových pozic. Po krátké teorii se přesouváme k ukázce značení paletových regálů. Řešení společnosti Inotec je barevné rozlišení pater regálů.

Další variantou je poměrně často poptávané značení pozic na podlahy - FloorTag. Při tomto značení se používají vysoce odolnou hliníkovou etiketu. Aplikace probíhá prostřednictvím vyfrézování malé jamky do podlahy, aplikuje se čárový kód a toto značení vydrží i více než 10 let. Samozřejmě existuje i šetrnější značení prostým nalepením kódu na podlahu.

Abychom se nezabývali jen čárovými kódy, existují i další typy značení jako např. reflexní a magnetické etikety, linemarking apod.

Na závěr zde máme praktické řešení značení a identifikace v Amazonu v Dobrovízi. Hlavním požadavkem byla vysoká čitelnost QR kódů. Podklad kódu měl být z reflexního materiálu, právě díky rychlosti čitelnosti, která je u reflexního materiálu o 7 % rychlejší. Nakonec od tohoto požadavku ustoupili, protože po provedených testech zjistili, že i bílý podklad splňuje rychlost načítání. Ve finále se takto realizovalo 1 200 000 etiket.

 V úplném závěru pan Janeček představil ostatní případové studiezávěsné značení v Plzeňském Prazdroji, keramické etikety v AGC,  značení plastových přepravek ve společnosti LogTech, linemarking v Tescu, podlahové značení FloorTag v Cromodora Wheel a magnetické etikety ve Škodě Auto.

13:22 -

Sekce C: A svižně pokračujeme. Druhou přednášku bude na téma Logistické řešení pro maloobchodní oděvní řetězec. Přednášku bude mít Marián Budzel ze společnosti Raben Group.

Na začátku opět probíhá krátké představení společnosti.

Nyní se dostáváme ke konkrétní případové studii přepravního řešení. Jedná se o naložení zboží ve středním Německu a ještě ten den v noci se vykládá v cílové destinaci. Logistický proces je standardní, ale společnosti je limitována doručením do časových oken zákazníka.

V závěru přednášky je představena aplikace řešení - MyRaben, které společnost Raben použila - sofistikovaný systém, který umožňuje zákazníkovi komplexní sledování logistického procesu.

13:21 -

Sekce A: Druhá prednáška tejto sekcie je pod názvom "Internetové obchody  - fenomén moderného nakupovania. Automatizovaná intralogistika je nutným predpokladom ďalšieho rozvoja internetového obchodu." Túto zaujímavú prednášku prezentuje Jan Rindt zo spoločnosti SSI Schäfer. Pod vyčerpávajúcim názvom tejto prednášky sa dozvedáme o nových urýchľovačoch on - line obchodov, ktorými sú:

 • atraktívny prístup k obchodu
 • široké možnosti dodania tovaru
 • kombinácia predajných kanálov
 • kamenný obchod na vyskúšanie si tovaru
 • široké platobné možnosti

Ďalej pokračuje pán Rindt s faktami o trendoch on - line obchodu vo svete, kde na grafe vidíme rast internetových obchodov v rámci celého sveta. V ČR ich je aktuálne 37 000, ktoré sú svojím spôsobom logistickou firmou. Avšak potýkajú sa s rôznymi problémami ako je rôznorodosť tovaru, sezónnosť a rýchlosť dodania k zákazníkovi. 

V druhej časti prednášky sme sa plynule presunuli na dnešné systémové koncepty riešenia vychystavania tovarov. Prakticky nám ukázal konvenčnú skladovú uličku so zakladačom, vysoko výkonné vychystávacie zariadenie, čo máme možnosť vidieť na animovanom videu. Svoj prípevok v rámci konferencie ukončil vetou, ktorá hovorila o tom, že v prípade neustáleho rastu internetových obchodov a dopytu po internetovom tovare, tak poskytovatelia budú musieť prichádzať s novými a novými inovačnými riešeniami vychystávania tovaru. 

13:02 -

Sekce C: Mobilita zboží jako základ logistických procesů (Moderuje: Veronika Kubíčková z ČT)

Sekce C nabízí různé přednášky. Jako první přednášku bude mít pan Martin Leibrandt, který bude mít přednášku v AJ na téma EPAL - připraveni na budoucnost.

Na začátku nesmí chybět krátké představení EPAL. Každý z nás se jistě setkal s touto asociací, která se stará o jednu z důležitých částí logistických procesů - tedy paletami. Pan Leibrandt také upozorňuje na to, že v listopadu 2013 proběhlo První České Paletové Sympozium.

Po krátkém představení historie EPALu a revolučnímu zavedení palet do užívání se dostáváme k současnosti a důležitosti vužití Euro palet v logistice. V rámci prezentace jsou představeny jednotlivé třídy kvality palet.

Nyní se dostáváme do budoucnosti. Nesmí tedy chybět představení nových produktů, které v budoucnu budou jistě používány. U stánku EPALu je možné vidět poloviční paletu. Věděli jste také, že existuje mobilní aplikace, která prostřednictvím fotky palety může usnadnint vzájemnou výměnu?

 

13:01 -

A je to tu. Odpolední program začíná.

13:00 -

Sekce A: Začíname popoludňajší blok v sekcii A s názvom E-commerce - fenomén modernej doby. Celkovo nás v tomto panely čakajú 4 prednášky. Prvým prednášajúcim je Juan Mullerat, korý je špecialista e-commerce zo spoločnosti FM Logistic. 

Hlavným cieľom prednášky je odpovedať na otázku: "Aká je úloha supply chainu vo virtuálnom prostredí budúcnosti?" Zdôrazňuje význam sociálnych médií, ktoré sa v dnešnej dobe nemôžu ignorovať, ale tiež predstavujú riziko pre business pri negatívnej odozve zákazníkov. Ďalšou potrenou súčasťou podnikania je mať mobilnú aplikáciu. 

V druhej časti nám pán Mulleart prezradil, aká je úloha spoločnosti FM Logistic, pri čom popísal celkový proces fungovania e-commerce z pohľadu poskytovateľ. 

 

 

11:56 -

Od 12:00 bude obědová přestávka. Po ní se odpolední blok rozdělí na několik sekcí s širokým programem.

11:00 -

A už začíná panelová diskuze.

Během následující hodinky se bude řešit téma - Kliknutím na internetu vše nekončí, ale začíná.....

Diskuzi moderuje Lukáš Dolanský z České televize. A na dotazy odpovídají:

 • MALL.CZ, Oldřich Petránek, International Logistics Manager
 • In Time, Robert Boček, předseda dozorčí rady společnosti
 • Geis Parcel CZ, Lukáš Novotný, Business Director
 • CTP, Jaroslav Kaizr, Business Director
 • Zásilkovna, Petr Brandýský, Chief Executive Officer (CEO)
 • Prologis, Marek Muller, Director Development and Leasing, Prologis Czech Republic

Řeší se otázky polohy České republiky vzhledem k doručování zásilek B2C a doprava zdarma v režimu standardního doručení. Na to navazuje i nutnost zrychlování doručování zásilek a doručování ve večerních hodinách.

Na řadu přišla také otázka zaměstnanců a strojů. MallCZ v současnosti hledá lidi a ne stroje. V současnosti je pouze plně automatizovaný sklad ne příliš reálný, protože lidská síla je nepostradatelná.

10:37 -

Nyní nás čeká kávová přestávka. Po ní, v 11:00, začne panelová diskuze.

10:06 -

A pokračujeme v krasojízdě. Nyní má přednášku Milan Ludvik ze společnosti Zetes. Jeho přednáška je na téma Logistika (nejen) pro e-commerce.

Zabývá se problematikou vracení zboží a nyní také hlavními výzvami (nejen) v prostředí omni-channel. Nyní navázal na předchozí přednášku ohledně vychytávání. S tím, že systémy pick-by- jsou 100% bezchybné však nesouhlasí, protože vždy tam je lidský faktor, který může chybovat. Pan Ludvik představuje systémy Pick by Voice a Pick by Light. Dnes však nestačí jen jedno, proto se zaměřuje také na kombinaci těchto dvou systémů, které přinášejí výrazné zvýšení produktivity.

Prezentace obsahuje také různá videa, která názorně ukazují jednotlivé systémy a řešení.

A přednáška je u konce.

10:00 -

Kapacita hlavního sálu je naplněna do posledního místa. Naštěstí prezentace spolu se zvukem jsou přenášeny do ostatních sálů.

09:53 -

Právě skončila přednáška pana Rusnoka a na řadě je další přednáška. Tentokrát na téma Moderní logistické a inovační směry. Tímto tématem se bude zabývat Jan Šneiberg, koordinátor logistických nákladů a JIS procesů ze Škoda Auto.

Nyní se zabývá systémy Pick-by- ... které usnadňují práci a eliminují chybovost. Přednášku doplnil krátkým názornými videy. 

Videa ukazují například způsob vychystávání pomocí pick-by... ale také fungování tzv. inteligentních vozíků nebo využití autonomních dronů k přepravě drobných dílů.

09:18 -

Konferencia plynule prechádza do ďalšej prednášky, ktorá sa venuje aktuálnemu stavu českej ekonomiky. Člen bankovnej rady ČNB hovorí o fenoméne nízkych cien a čínskom spomalení, ktré má vplyv na svetovú ekonomiku. Pán Rusnok upozornil na zrýchlenie ekonomického rastu o 2 %, čo by sa malo odraziť aj na českej ekonomike. Taktiež nás informoval o zlepšení konkurencieschopnosti ČR, ktorá si posílila o 6 priečok v rebríčku porovnávaných krajín na základe Správy o globálnej konkurencieschopnosti švajčiarskej neziskovej organizácie Svetové ekonomické fórum. Záverom sa prezentácia niesla v znamení hospodárskeho rastu ČR.

09:05 -

V týchto chvíľach sa zahájila konferencia SpeedChain v krásnych priestoroch Břevnovského kláštora v Prahe. Opäť sa tu stretli popredné firmy z logistického sveta a atmosféra je, ako každý  rok, veľmi príjemná. Doobedný program otvoril Ladislav Němec, náměstek ministra  dopravy ČR, ktorý prednáša o možnostiach železničnej nákladnej dopravy v rámci logistického reťazca. Upozornil na nový program na podporu kombinovanej dopravy predovšetkým na výstavbu nových prekladísk. 

08:51 -

Konference ještě nezačala, připravujeme se na její oficiální zahájení

Takto to vypadalo vloni:

 

 

Další podobné články