Dráhy omezí kvůli slabé poptávce provoz vlaků pendolino mezi Prahou a Ostravou

České dráhy omezí od 24. ledna provoz vlaků pendolino mezi Prahou a Ostravou. Reagují tak na nižší poptávku cestujících, kterou zřejmě způsobila současná pandemie koronaviru. Omezení by mělo trvat zatím do konce února. Provoz dalších dálkových vlaků by se nyní měnit neměl. Dráhy o tom informovaly na twitteru.

 
České dráhy už dříve avizovaly, že se připravují na možná omezení v souvislosti se šířením nové varianty koronaviru omikron. Obávají se zejména situace, kdy by kvůli hromadným nákazám vypadla velká část zaměstnanců. Dráhy minulý týden oznámily, že k omezením kvůli šíření koronaviru mezi zaměstnanci přistoupí v situaci, kdy jim nemoc vyřadí zhruba 1500 provozních pracovníků, tedy kolem 15 procent z celkového počtu. Rušení linek je podle dopravce až poslední krizovou možností.

"Nad toto číslo už musíme přistoupit k redukcím. Od těch nejméně bolestných, což je snížení počtu lidí ve vlakovém doprovodu, přes zastavení komerčních spojů, až k prodloužení taktu u závazkových dálkových spojů a omezení regionální dopravy, což by bylo to poslední," uvedl šéf Českých drah Ivan Bednárik.

Aktuální rozhodnutí o omezení provozu komerčních vlaků pendolino je tak zřejmě z důvodů slabé poptávky. O kolik se nyní oproti normálu snížila, dopravce neuvedl.

Omezení provozu vlaků pendolino navazuje na oslabování poptávky a následně přerušení provozu některých spojů v předešlých dvou letech. Kritická situace byla především na jaře 2020 a také na začátku loňského roku, kdy počet cestujících ve vlacích klesl až na desetinu původního zájmu. Všichni dopravci ovšem postupně přerušené spoje obnovili.

Doprava | 18. 01. 2022
Zdroj: ČTK