Domašín na Rychnovsku má obchvat, zbavil se kamionů do zóny Kvasiny

Královéhradecký kraj dnes otevřel obchvat Domašína na Rychnovsku. Vesnice se zbavila především kamionové dopravy mířící do průmyslové zóny Solnice - Kvasiny, kde je největší továrnou závod automobilky Škoda Auto.


Obchvat je přeložkou silnice druhé třídy 321 mezi Častolovicemi a Solnicí a je dlouhý dva kilometry. Jeho výstavba trvala od podzimu roku 2019. Náklady na vlastní stavbu, výkupy pozemků, archeologický průzkum a projektové práce vyšly na více než 116 milionů korun s DPH. Z toho zhruba 90 milionů korun připadlo na samotnou stavbu.

Stavba obchvatu byla součástí státních investic do výstavby infrastruktury v zóně Solnice - Kvasiny. Její financování kraji pokryl Státní fond dopravní infrastruktury.

Domašín je částí obce Černíkovice a dosud přes něj jezdila osobní i těžká nákladní doprava ve směru od Hradce Králové do zóny Solnice - Kvasiny. V zóně vedle automobilky Škoda Auto působí i její dodavatelé a další firmy. Komplikací v zimě navíc bývalo značné stoupání v části silnice v Domašíně.

Silničáři v Královéhradeckém kraji aktuálně stavějí také obchvat Doudleb nad Orlicí na Rychnovsku. Stavbu na silnici I/11 zahájilo Ředitelství silnic a dálnic ČR v dubnu, řidičům by obchvat měl začít sloužit v listopadu 2022.

Stavby dalších obchvatů jsou v přípravě. ŘSD nyní vybírá firmu na stavbu obchvatu Nové Paky na Jičínsku. Stavba by mohla začít v roce 2022. ŘSD dále pracuje na přípravě staveb obchvatů Rychnova nad Kněžnou, Častolovic a Solnice.

Doprava | 02. 12. 2021
Zdroj: ČTK