Developeři: Nejatraktivnější pro průmyslové haly je Plzeňský kraj

Nejatraktivnější pro výstavbu průmyslových hal a skladů je Plzeňský kraj. Uvedlo to 89 procent developerů, které oslovila společnost CEEC Research. Následují Středočeský kraj (78 procent), Praha a Jihomoravský kraj (po 67 procentech). Průměrná doba od vytvoření projektu do zahájení stavebních prací je u průmyslových nemovitostí podle průzkumu 3,3 roku.


"Když se podíváte na mapu střední Evropy, všimnete si, jak je Česko zakousnuté do Německa. A stejně zakousnuté je dlouhodobě i ekonomicky. Proto budou i v příštích dvou letech nejzajímavější lokality podél hranic s Německem. Obzvlášť velký potenciál vidím v Plzni," uvedla obchodní ředitelka Panattoni Europe Klára Sobotková. Plzeň se podle ní díky své poloze, strojírenské tradici, dopravní infrastruktuře a Západočeské univerzitě může stát středoevropským centrem inovací.

"Rozvoj nových lokalit pro výstavbu skladů je významně ovlivněn rozšířením stávající dálniční sítě, kde se v následujících dvou letech mimo D3, D6 a D48 nedočkáme významných změn. V následujících letech můžeme očekávat rozšiřování již existujících průmyslových parků v okolí velkých měst, jako jsou Praha, Brno, Plzeň nebo Ostrava," doplnil Pavel Dolák z poradenské společnosti KPMG Česká republika.

Podíl volných průmyslových hal a skladů v Česku podle studie poradenských firem Industrial Research Forum na konci loňského roku meziročně vzrostl o 0,3 procentního bodu na 4,4 procenta. Nejnižší byl v Praze, a to 3,9 procenta. Celkově je na trhu 336.800 metrů čtverečních moderních průmyslových ploch, které jsou připraveny k okamžitému nastěhování. Podle developerů je míra neobsazenosti způsobena především nevyhovující polohou (7,8 bodu) a vysokým nájemným (7,7 bodu).

Plocha nově dokončených skladů a výrobních hal v Česku v posledním čtvrtletí 2018 meziročně klesla o čtyři procenta na 204.600 metrů čtverečních. V porovnání se třetím čtvrtletím se zvýšila o 14 procent. Haly vznikly v 17 průmyslových parcích. Celková plocha moderních skladových průmyslových prostor v Česku byla 7,76 milionu metrů čtverečních, meziročně zhruba o desetinu více.
Nemovitosti | 02. 05. 2019
Zdroj: ČTK
Další podobné články