Daimler se díky oživení poptávky po pandemii vrátil ve druhém čtvrtletí k zisku

Německý výrobce osobních a nákladních automobilů Daimler vykázal ve druhém čtvrtletí provozní zisk bez mimořádných položek 5,42 miliardy eur (139,1 miliardy Kč) ve srovnání s provozní ztrátou 708 milionů eur před rokem. Daimler ve své výsledkové zprávě dnes také upozornil, že globální nedostatek polovodičů sníží prodej aut ve druhé polovině letošního roku. Výhled ziskové marže na celý rok ale výrobce aut značky Mercedes-Benz ponechal zatím beze změny.

Tržby za duben až červen vzrostly o 44 procent na 43,5 miliardy eur. Prodej aut Mercedes-Benz se zvýšil o 27 procenta, z toho v Evropě o 54 procent.

Daimler patří mezi velké automobilky, které letos musely snížit výrobu kvůli nedostatku čipů vyvolanému dopady pandemie nemoci covid-19. Další vývoj situace na trhu s čipy je zatím podle společnosti nejistý. Problémy přišly v době, kdy poptávka po automobilech prudce vzrostla díky oživení globální ekonomiky z koronavirové pandemie. To způsobilo růst cen nových i ojetých aut.

Daimler nyní očekává, že celoroční prodej automobilů bude zhruba na stejné úrovni jako loni. Doposud automobilka uváděla, že její letošní prodej bude výrazně vyšší než loni.

Doprava | 22. 07. 2021
Zdroj: ČTK