Dačická THK skončila loni kvůli covidu ve ztrátě

Dačická firma THK Rhythm Automotive Czech, která dodává díly pro automobilový průmysl, skončila loni v provozní ztrátě 66 milionů korun. Předloni měla provozní zisk 105,1 milionu. Tržby z prodeje výrobků, služeb a zboží klesly o 17 procent na 3,7 miliardy korun. Příčinou byly dopady koronavirové pandemie. Vyplývá to z výroční zprávy.

"Výrazná ztráta jde na vrub pandemické situaci, kdy nebylo možné rychle reagovat na nečekaný drastický propad tržeb. Přestože společnost využívala dostupnou státní pomoc, přispělo to pouze ke zmírnění ztrát," uvedl ve zprávě finanční ředitel firmy Ladislav Černý. Z předloňského zisku po zdanění 65,2 milionu se THK loni dostala do ztráty 73,2 milionu.

Na jaře měla firma z japonské skupiny THK, která vyrábí podvozkové díly a díly řízení, asi pětitýdenní odstávku, výrobu postupně obnovovala několik měsíců. Omezila investice a na jaře propustila asi 80 lidí; na podzim, kdy zakázek přibylo, přijala nové. Z původního počtu 900 pracovníků jich koncem loňského roku měla 833. Průměrná mzda u dělnických profesí byla za loňský první půlrok 27.500 korun.

U většiny výrobkových řad zaznamenala loni firma propad tržeb o víc než čtvrtinu. Výjimkou byly duté klouby, protože začala sériová produkce pro Daimler, a díly pro nákladní auta, u nichž byly obecně menší poklesy než u osobních aut.

Letos plánuje THK tržby necelých 4,7 miliardy Kč. Vyšší poptávka ve většině odvětví ale tlačí nahoru ceny komodit. "Společnost zatím nejvíc ohrožují nárůsty cen kovů a cen dopravních služeb. Zde bude potřeba přenést zvýšené náklady do cen výrobků," uvedla firma.

V dačické továrně začala strojírenská výroba v roce 1965. V 70. letech minulého století převzala závod firma Praga, v roce 1986 se stal součástí koncernu Avia. V roce 1993 vznikla akciová společnost TRW - DAS. Firma THK sídlící v Japonsku koupila závod v roce 2015 od americké společnosti TRW.

Doprava | 20. 07. 2021
Zdroj: ČTK