Continental v Brandýse má plně automatizovaný sklad, jezdí v něm 13 robotů

Ve společnosti Continental Automotive v Brandýse nad Labem u Prahy, která vyrábí elektroniku do automobilů, začali na konci dubna v jednom ze skladů využívat plně automatizovaný skladovací systém AutoStore. V skladu mechanických dílů Brandýs 2 pracuje 13 robotických vozíků. Brandýský Continental je využívá jako první v Česku, ušetří díky nim zhruba 2000 metrů čtverečních plochy, které společnost využije pro výrobu. Denně odbaví až 15.000 požadavků. Novinářům to řekl ředitel závodu Tomáš Vondrák.

 
AutoStore využívá v hale předem naprogramované roboty, kteří se samostatně pohybují po kolejnicích a ze zásobníků vybírají díly podle objednávky. Jejich pohyb a plnění úkolů hlídá řídicí centrum. Systém se dá v případě potřeby rozšiřovat, je vysoký 9,5 metrů a má 14 pater.

Na vybudování konstrukce skladu Continental spolupracoval s firmou EP Rožnov. "Specialitou naší instalace je, že celý systém je umístěn na tzv. mezaninu – tedy ocelové konstrukci na pilířích. To nám umožnilo využít operační prostor pod samotným AutoStorem. Konstrukce je vyvinuta na míru našemu závodu. Prostor pod skladovacím systémem můžeme využít jako čistou místnost pro přebal materiálu a jeho přípravu," uvedl ředitel dodavatelského řetězce Jiří Černý. Z původních 5400 metrů čtverečních skladu nová technologii ušetřila 2000 metrů čtverečních, které využívá pro výrobu.

Nový skladovací systém v Brandýse montovali loni na podzim, od ledna do poloviny dubna sklad pracoval ve zkušebním provozu, kdy museli zaměstnanci přeskladnit výrobky z původních palet do skladovacích zásobníků, takzvaných binů. Řídicí jednotka vyhodnocuje, o který materiál není ve výrobě aktuálně zájem, a automaticky ho skládá do spodních pater. Autostore obsluhují čtyři zaměstnanci. Podle Vondráka by zde v případě manuálního skladu musely pracovat desítky lidí, pro které má společnost uplatnění jinde.

Systém AutoStore již využívají pobočky Continentalu v Německu, Rumunsku a Litvě. V brandýském závodě jej plánuji v budoucnu postavit i do další výrobní haly.

Continental Automotive Czech Republic v Brandýse nad Labem vyrábí autorádia, multimediální systémy a jejich přední displeje, palubní přístroje, ovládací panely klimatizací, telematiku, eCall systémy a řídicí jednotky palivových systémů. Mezi zákazníky firmy patří největší světové automobilky. Ve čtyřech brandýských závodech zaměstnává téměř 3000 lidí.

Skladování | 06. 05. 2022
Zdroj: ČTK