Contera začala stavět logistický areál v Ostravě-Hrušově

Developerská společnost Contera začala v Ostravě-Hrušově stavět logistický areál Contera Park Ostrava D1. První hala bude dokončena v červenci 2022 a se zastavěnou plochou zhruba 90.000 metrů čtverečních bude patřit k největším v republice. Contera to sdělila ČTK v tiskové zprávě. Náklady na vybudování areálu mají být okolo dvou miliard korun.

Do haly přesune svou logistickou základnu z Rudné u Prahy největší tuzemský prodejce sportovního zboží Sportisimo, pozvolné stěhování zahájí už letos. Smlouva, kterou s ním uzavřela Contera, byla podle firmy největší loňskou transakcí na českém trhu průmyslových realit. Sportisimo chce ve své nové logistické centrále v nadcházejících letech zaměstnat téměř 700 lidí.

"Nové prostory budou řízené moderním softwarem, díky čemuž dokážeme snížit provozní náklady nebo zlepšit service level, tedy rychlost a kvalitu doručování zboží na prodejny i přímo k zákazníkům," uvedl ředitel logistiky ve Sportisimu Aliaksei Siparau. Z centra bude firma dodávat zboží i do ciziny, například do Rumunska, Bulharska nebo Německa.

Partner a výkonný ředitel Contery Dušan Kastl uvedl, že stavba je dělaná na míru a zároveň největší, na které firma dosud pracovala. Specialitou je zejména nadstandardní světlá výška části haly, která bude dosahovat až 23 metrů. Siparau uvedl, že tam firma využije technologie, které se zatím v Česku příliš nevyskytují.

"Příkladem jsou třeba automatizované zakladače (ASRS MiniLoad), což jsou zjednodušeně zařízení, která automaticky zaskladní a následně připraví položky k vychystávání, takže sklady fungují zcela automaticky a manipulant pouze čeká na pickovací stanici, kam mu systém dopravuje boxy nebo kartony," uvedl Siparau.

Další stavbou v areálu bude hala na ploše 40.000 metrů čtverečních. Část obsadí Plzeňský Prazdroj.

Logistický park vznikne na místě bývalé výstavní čtvrti města, která utrpěla poddolováním a byla zničena záplavami v roce 1997. Město oblast po letech upravilo a připravilo pro průmyslovou zónu. Pozemky pak prodalo developerovi, kterého vybralo v tendru.

Ostravský primátor Tomáš Macura uvedl, že majetkovému scelení původně zdevastovaného území a jeho úpravám věnovalo město nemálo času, energie i peněz. "Jsem velice rád, že se potvrdil náš předpoklad vysokého potenciálu území pro trh průmyslových nemovitostí. Věřím, že společnosti přicházející do parku přinesou do Ostravy a regionu kvalitní pracovní příležitosti a rozvoj města i v intenzivním propojení s vědou a výzkumem," uvedl Macura.

Contera je česká společnost, která se zabývá výstavbou a pronájmem průmyslových areálů pro české i zahraniční firmy. Vlastní a provozuje průmyslové parky v Ostravě-Kunčičkách, Mošnově na Novojičínsku, Brně, Praze či Teplicích a na Slovensku. Specializuje se na přestavbu a revitalizaci brownfieldů.

Sportisimo má 185 obchodů, z toho 105 v Česku a další na Slovensku, v Rumunsku, Maďarsku, Polsku a Bulharsku. Ve finančním roce 2018-2019 měla firma tržby za prodej zboží 8,4 miliardy korun.
 
Logistika | 05. 03. 2021
Zdroj: ČTK