Chystá se rekonstrukce trati z Dětmarovic k polským hranicím

Správa železnic (SŽ) zahájí rekonstrukci zhruba osm kilometrů dlouhého úseku trati z Dětmarovic na Karvinsku po hranice s Polskem. Celkové investiční náklady budou bez DPH 3,053 miliardy korun a stavba má být hotova v červenci 2022. SŽ už podepsala smlouvu se zhotovitelem. ČTK to sdělila v tiskové zprávě mluvčí SŽ Nela Friebová.


Na dvoukolejném elektrizovaném úseku tranzitního železničního koridoru se bude dělat sanace železničního spodku a obnova železničního svršku. Na požadované parametry firma přestaví vybrané mosty. Šest železničních přejezdů v daném úseku čeká rekonstrukce, některé modernizace jejich zabezpečení, uvedla mluvčí.

V železničních stanicích Dětmarovice a Petrovice u Karviné a na zastávce Závada stavebníci opravoví nástupiště, která budou mít bezbariérový přístup, zastřešení a potřebný mobiliář. "Cestujícím bude sloužit nový informační a orientační systém. V celém úseku včetně stanic se nainstaluje moderní zabezpečovací zařízení. Součástí stavební části projektu je rekonstrukce trakčního vedení, respektive instalace nového," řekla mluvčí.

Na projekt budou i evropské peníze. "Bude v rámci nástroje CEF Blending spolufinancovaný Evropskou unií do výše 20 procent způsobilých nákladů na realizaci a financovaný z úvěru Evropské investiční banky až do výše 50 procent celkových investičních nákladů," uvedla Friebová.

Národní financování zajistí Státní fond dopravní infrastruktury. "Zhotovitelem prací za cenu 2,657 miliardy korun bude Společnost Dětmarovice, kterou tvoří Strabag Rail a OHL ŽS," doplnila mluvčí.

Doprava | 02. 06. 2020
Zdroj: ČTK