České dráhy zmodernizují až 52 vozů pro regionální dopravu

České dráhy zmodernizují až 52 vozů pro regionální dopravu. Vlaky dostanou nový interiér a informační systém, čeká je také technická revize. Dráhy kvůli tomu vyhlásily tendr, informovaly v tiskové zprávě. Předpokládané náklady na modernizaci dopravce neuvedl, cena vzejde z tendru.

 
Modernizace se zaměří na vozy typů Bdmtee, které jsou nyní přibližně ve dvou třetinách své životnosti. Pro osobní dopravu tak mohou sloužit ještě dalších až 15 let, technicky totiž vyhovují současným požadavkům. Mají například kotoučové brzdy, předsuvné, za jízdy blokované dveře a mohou jezdit rychlostí až 160 kilometrů za hodinu. "Jejich velkým nedostatkem je zastaralý interiér," uvedl člen představenstva ČD Jiří Ješeta.

Vůz dostane místo současných koženkových sedaček nové s textilním potahem. Z velké části budou umístěny za sebou jako v letadle, další budou naproti sobě se stolečkem. Pro cestující by podle dopravce měly být i prostornější. Počet míst k sezení se proto sníží ze současných 96 na 79. Ve výbavě zmodernizovaných vlaků budou dále elektrické zásuvky 230 V a USB konektory pro dobíjení elektroniky, nový audiovizuální informační systém s LCD monitory, Wi-Fi, velkoobjemová police na zavazadla nebo místa pro jízdní kola a kočárky. Zabezpečen by měl být i systém dveří ve vozech. Zrenovovány budou také okna. Další část rekonstrukce se bude týkat toalet, nové budou podlahy, obložení stěn a stropů nebo osvětlení.

Vítěz tendru získá zakázku na modernizaci 16 vozů pro Pardubický kraj a opci na modernizaci dalších 36 vozů, které mohou být nasazeny například ve Středočeském kraji nebo jinde v Česku.

Vozy řady Bdtmee vyráběla východoněmecká vagonka v Bautzenu v letech 1989 až 1991. České dráhy mají v provozu stále více než 200 vozů tohoto typu.

Jde o další zakázku, o které dráhy rozhodly po vypuknutí koronavirové krize. Před měsícem schválily nákup až 90 lokomotiv za přibližně devět miliard korun.

Do svého vozového parku investují i ostatní dopravci. RegioJet nyní připravuje modernizaci desítek vozů, v příštích třech letech by za ni měl utratit kolem tří miliard korun. Letos by měl dopravce také přebírat první z 15 vícesystémových lokomotiv Bombardier, společnost má navíc opci na desítky dalších těchto strojů. Další soukromý dopravce Leo Express letos plánuje nasazení tří vlaků Sirius od čínského výrobce CRRC. Na dalších 30 jednotek má společnost opci s hodnotou pěti miliard korun.

Doprava | 02. 06. 2020
Zdroj: ČTK