Celníci na jihu Moravy vybrali na pokutách za dálniční známky více než loni

Celníci v Jihomoravském kraji vybrali za první pololetí na pokutách za dálniční známky a za mýto meziročně více peněz. Jen u dálničních známek letos uložili pokuty celkem za 685 000 korun, loni za stejné období to bylo 371 850 korun. V tiskové zprávě to uvedla mluvčí jihomoravských celníků Lada Temňáková.

V případě elektronických dálničních známek zjistili celníci za první pololetí 666 přestupků, ve všech případech šlo o nezaplacení poplatku za známku. Za tyto přestupky celníci uložili na místě pokuty celkem za 685 000 korun, kdy dva případy postoupili do správního řízení. Loni za stejné období celníci zjistili 397 porušení a na místě uložili pokuty celkem za 371 850 korun. Z toho jeden případ skončil ve správním řízení. Loni ještě platily dálniční známky, které se lepily na sklo vozu.

Kontroly elektronických dálničních známek mají ve správě celníci společně s policií. Ve výhradní kompetenci mají kontroly mýta. V první polovině roku celníci zjistili 2666 přestupků ohledně mýta, na místě uložili pokuty za více než 3,7 milionu korun. Z toho 29 případů postoupili do správního řízení. Šlo převážně o chybně nastavený počet náprav v palubní jednotce či o chybějící úhradu mýta.

"V 11 případech byla také vybrána kauce v úhrnné výši 320.000 korun. Jednalo se především o zahraniční vozidla, kde bylo možné předpokládat, že by se řidiči nebo zahraniční dopravci mohli vyhýbat správnímu řízení a úhradě pokuty," uvedla mluvčí.

Ve srovnání se stejným obdobím 2020 se počet porušení v oblasti elektronického mýta také zvýšil. Celníci za loňské první pololetí zjistili 1513 porušení a na místě uložili pokuty zhruba za dva miliony korun. Z toho 38 případů postoupili do správního řízení. Kauce vybrali v šesti případech v celkové výši 50.000 korun.
 
Doprava | 28. 07. 2021
Zdroj: ČTK