ČD omezí kvůli viru servis ve vlacích, konkurence opatření řeší

České dráhy omezí kvůli šíření koronaviru obsluhu a nabídku občerstvení ve svých vozech. Cestující si ho budou moci koupit pouze v restauračních a bistro vozech. Dráhy to uvedly na twitteru. Firma se tak snaží omezit kontakt mezi cestujícími a vlakovým personálem. Ostatní dopravci zatím servis neomezili, případnými opatřeními se však také zabývají.

 
"Rozhodli jsme se do odvolání zrušit službu občerstvení formou pojízdného minibaru a prostřednictvím online portálu ve vlacích Pendolino. Catering bude k dispozici v restauračních a bistro vozech," oznámily dnes dráhy.

Společnost tak chce omezit na minimum kontakt mezi průvodčími a pasažéry. Už dříve také dopravce vydal pokyn pro své zaměstnance, aby zmírnili kontakty s cestujícími, například při kontrole jízdenek.

U konkurenčních dopravců zatím poskytovaný servis pokračuje. Mluvčí RegioJetu Aleš Ondrůj ovšem k tomu podotkl, že společnost zavedení případných opatření jako prevenci proti šíření koronaviru řeší a posuzuje. Prodej občerstvení neruší ani Leo Express. "Prostřednictvím palubního hlášení budeme ovšem cestující žádat, aby při platbě používali pokud možno elektronickou formu, řekl mluvčí společnosti Emil Sedlařík.

Všichni dopravci v minulých dnech a týdnech zavedli ve svých vlacích řadu ochranných a hygienických opatření. Ve vozidlech jsou rozmístěny ve větší míře dezinfekční prostředky, vozidla jsou také intenzivněji čištěna, na některých místech jsou také ionizátory na pročištění vzduchu. Dopravci také zavedli postupy pro své zaměstnance jak postupovat pro minimalizaci rizika, Leo Express například zaměstnancům rozdá prostředky na posílení imunity.

Ministerstvo dopravy ve středu oznámilo, že dá dopravcům 100 milionů korun na nákup dezinfekčních prostředků, zároveň zajistí zásoby dezinfekce pro případ potřeby. Dopravci také dostanou pokyny, jak postupovat při prevenci před šířením nákazy.

Nový typ koronaviru se začal šířit na konci loňského roku v Číně. V Česku bylo dosud potvrzeno 94 případů onemocnění.

Doprava | 13. 03. 2020
Zdroj: ČTK