Britští železničáři hodlají 1. října stávkovat

Zaměstnanci britského provozovatele železniční infrastruktury Network Rail a 14 firem provozujících vlakovou dopravu hodlají v sobotu 1. října stávkovat kvůli mzdám a pracovním podmínkám. Oznámil to podle agentury Reuters odborový svaz RMT. Dodal, že protest prakticky zastaví provoz na železnici.

 
Termín stávky byl stanoven na den, kdy se koná výroční konference britské vládní Konzervativní strany. Ve stejný den plánují stávkovat také zaměstnanci z jiných odvětví, včetně zaměstnanců pošty a pracovníků v autobusové dopravě.

"Pracovníci v dopravě se připojují k vlně stávkových akcí 1. října," uvedl generální tajemník svazu RMT Mick Lynch. "Posílají vládě a zaměstnavatelům jasný vzkaz, že pracující nebudou akceptovat pokračující útoky na mzdy a pracovní podmínky," dodal.

Británie již během léta zažila řadu stávek v různých odvětvích, protože zvyšování mezd zaostává za rostoucí inflací. Podle Lynche budou protesty zaměstnanců pokračovat i na podzim a v zimě, pokud vláda a zaměstnavatelé budou nadále odmítat "rozumné požadavky zaměstnanců".

Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v Británii v červenci dosáhlo 40letého maxima 10,1 procenta. V srpnu nicméně zpomalilo na 9,9 procenta. Inflace tak klesla poprvé od loňského září.

Ostatní | 23. 09. 2022
Zdroj: ČTK