Audi využívá 3D hologramy v životní velikosti

Při plánování složitých logistických procesů se v Audi spoléhají na rozšířenou realitu. Trojrozměrné hologramy zobrazované v reálném prostředí výrobní haly pomáhají vyhodnotit budoucí situace a šetří náklady spojené s komplikovanou výrobou prototypů kontejnerů nebo zařízení.

Systém nazvaný LayAR (layout, augmented reality) využívá inteligentní brýle HoloLens 2 od Microsoftu, software pracuje s existujícími CAD daty. „V Audi Production používáme digitální technologie systematicky, poskytují nám projekci skutečnosti,“ říká Peter Kössler, člen představenstva pro výrobu a logistiku. Loni se rozšířená realita stala trvalou součástí „sady nástrojů“ tamních logistiků.

Před zavedením LayAR museli v Audi vyvíjet a používat vlastní prototypy kontejnerů, regálů i dalších objektů komplikovaně připevněných k podlaze a k nakládání s nimi zapojit značnou představivost. Výroba každého nového nebo modifikovaného předmětu si vyžádala čas a nemalé finance. Díky LayAR lze nejrůznější objekty vizualizovat do digitálního dvojčete coby trojrozměrný hologram a promítat ve skutečné velikosti přesně v místě, kde je potřeba. „To pomáhá včas rozpoznat problémy a rychle vyvinout řešení,“ uvádí projektový manažer Tobias Brigl.

Stejné obrázky se zobrazují současně na více zařízeních rozšířené reality prostřednictvím synchronizace. Pokud uživatel na předmět sáhne, může s ním posouvat, otáčet nebo ho vyměnit. To vše jednoduchým pohybem ruky. Všichni zúčastnění vidí změny v reálném čase. Sdílení stejné reality usnadňuje diskuzi a zjednodušuje spolupráci, a to dokonce bez ohledu na místo, odkud se uživatelé k zařízení připojí. Na „stejném místě“ mohou být v jedné chvíli lidé z několika závodů i několika zemí. V budoucnu by do takového plánování mohli být zapojeni i specialisté pracující například z domova prostřednictvím videokonferencí.

Práce se díky LayAR maximálně zefektivní a zrychlí. Například odborníci v karosárně v Ingolstadtu dnes plánují technologii pro inovativní dopravní systém bez řidiče, a to dlouho předtím, než budou dodána první automatizovaná vozidla. LayAR se již brzy uplatní pro zahájení výroby elektrických vozidel v hlavním závodě Audi.

Prémiová automobilka využívá smíšenou realitu i v jiných oblastech: Audi Product Communications už několik let pořádá „virtuální výstavy“ k vizualizaci technických procesů a komplexních technologií pro novináře. Holografické animace vycházejí z návrhových dat CAD a jsou prezentovány ve 3D pomocí datových zařízení HoloLens během tiskových akcí. I v tomto případě se používají zařízení druhé generace.
 
IT | 25. 01. 2021
Zdroj: Dynamic Future
Další podobné články