ČD v příštím roce rozšíří počet bezbariérových spojů, bude jich 80 pct

V jízdním řádu Českých drah přibude v příštím roce 475 bezbariérových spojů. Celkem jich tak bude 5385, což je přibližně 80 procent všech spojů tohoto dopravce. Další novinkou pro cestující na vozíku je možnost dobíjet elektrické vozíky v nejnovějších vlakových soupravách. Informovaly o tom České dráhy. Místa pro vozíčkáře nabízejí ve svých vlacích i další dopravci.

 
V jízdním řádu, který začne platit v závěru letošního roku, rozšíří místa pro handicapované cestující zejména nové bezbariérové soupravy InterJet, patrové jednotky push-pull a desítky souprav RegioPanter.

Bezbariérové spoje plánují dráhy v příštím roce přidat například v Plzeňském kraji, kde nasadí na linku P2 Klatovy – Plzeň – Rokycany – Beroun jednotky RegioPanter. Převážná většina vlaků v celém kraji by tak měla být bezbariérová. Další rozšíření nabídky spojů pro cestující na vozíků nastane podle drah také v Královéhradeckém kraji, konkrétně na linkách Choceň – Náchod a z Pardubic přes Hradec Králové do Trutnova a Svobody nad Úpou. Bezbariérové vlaky budou dále jezdit z Ostravy do Frýdlantu nad Ostravicí a Frenštátu pod Radhoštěm nebo ze Šumperka do Hanušovic a Jeseníku.

Bezbariérových míst přibude i v dálkových vlacích. Dráhy nasadí moderní soupravy na linky Západní expres a Krušnohor mezi Prahou a Chebem. Cestování pro cestující na vozíku chce dopravce usnadnit i v rychlících Vltava a Lužnice, které spojují Prahu s Jihočeským krajem.

Rozšířit by se měly i služby na palubě vlaků. V nových soupravách by cestující využívající při pohybu elektrické vozíky měli mít možnost dobíjení elektrických vozíků během cesty vlakem. Podle dopravce se tím mohla dál rozšířit mobilita cestujících na vozíku.

Bezbariérové cestování nabízí i další dopravce. Leo Express má všechny soupravy nízkopodlažní a vybavené výsuvnou nástupní plošinou. Konkurenční RegioJet sice nízkopodlažními vagony většinou nedisponuje, v každé soupravě je ale zařazený vůz se zdvihací plošinou pro nástup vozíčkářů a v rezervačním systému jsou vyhrazená místa pro postižené.

Doprava | 26. 10. 2021
Zdroj: ČTK