České dráhy chtějí snižovat zpoždění, odškodnění je u online lístků automatické

České dráhy (ČD) slibují v příštím roce snížení zpoždění vlaků, které letos kvůli mnoha výlukám na železnici narostlo. Generální ředitel ČD Michal Krapinec dnes novinářům řekl, že vyplacené odškodnění cestujícím výrazně nestouplo a poslední tři roky se pohybuje do čtyř milionů korun, což podle něj není znatelná částka. Od začátku listopadu se zákazníkům u online zakoupené jízdenky vyplácí náhrada za velké zpoždění automaticky a ČD zrušily limit pro minimální cenu lístků.


Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) zopakoval, že si uvědomuje letošní problémy na železnici. Už dříve oznámil, že spolehlivost spojů a jejich případná zpoždění budou mít příští rok vliv na odměňování manažerů Českých drah i Správy železnic.

"Chceme jasně slíbit, že v příštím roce se situace výrazně zlepší. Příští rok se ponese ve znamení sledování co největší spolehlivosti. Ta je jedním z klíčových parametrů, které přitahují cestující, když to funguje dobře. A zaměříme se i na čistotu ve vozidlech," uvedl Kupka.

Přitáhnout více cestujících má vylepšení mobilní aplikace Můj vlak. Zakoupení jízdenky se v ní snížilo z deseti kroků na šest a zákazník uvidí cenu za cestu co nejdříve, ne až na konci. "Vypadá to, že nejde o dramatickou změnu, ale opak je pravdou," řekl šéf národního dopravce.

Aplikace ČD má přes milion stažení, v roce 2019 si online lístek zakoupilo 28,2 procenta cestujících a letos v říjnu 36 procent. Cílem ČD je více než polovina cestujících.

K vyššímu zájmu o online jízdenky má přispět i automatické odškodnění za zpoždění spojů. Od 1. listopadu ho dostávají cestující, kteří si zakoupí elektronickou jízdenku a jejich spoj má větší než hodinové zpoždění. Zákazník je o tom informován e-mailem. Platí to pro přímou cestu bez přestupu. Krapinec uvedl, že od začátku měsíce bylo automaticky vráceno kolem 66.000 korun a setkává se to s pozitivním ohlasem. "Je vidět, že se nejedná o astronomické částky," řekl Krapinec.

Krapinec dodal, že od roku 2019 se odškodnění za zpoždění u ČD pohybovalo pod čtyřmi miliony korun. "Z pohledu ČD se nejedná o znatelnou částku," řekl Krapinec.

Dráhy zrušily evropské nařízení, podle kterého se odškodnění uplatňuje podle ceny. Dosud byla ta minimální pro odškodnění 360 korun (nad 60 minut) a 180 korun (nad 120 minut).

Doprava | 18. 11. 2022
Zdroj: ČTK