Říčany osadí v menších ulicích zpomalovací prvky a omezí rychlost na 30 km/h

Říčany u Prahy osadí v menších ulicích zpomalovací prvky a omezí v nich rychlost na 30 kilometrů v hodině. Cílem je zklidnění dopravy ve městě. Změna má souvislost s plánovaným zavedením placené parkovací zóny, uvedla v tiskové zprávě mluvčí radnice Kateřina Lauerová.

Ulice uvnitř budoucí parkovací zóny budou mít odlišný dopravní režim. Řidiči budou muset zpomalit, což jim kromě dopravního značení připomenou zpomalovací pryžové polštáře a vyznačená střídavá stání v ulicích. Město instaluje zhruba 50 polštářů přibližně ve 30 ulicích, výjimkou budou krajské hlavní komunikace.

Díky zpomalení dopravy bude možné vytvořit více parkovacích míst, a to i tam, kde to nyní zákon o silničním provozu nepřipouští. Jde o stovky parkovacích stání v místech, kde není tři metry široký jízdní pruh pro každý směr jízdy. Nově díky plošnému omezení rychlosti půjde využít jeden pruh pro oba směry a zřídí se takzvané výhybny, kde se protijedoucí řidiči budou míjet.

S pilotním spuštěním placené parkovací zóny se počítá od srpna. Zpoplatněná zóna tvořená devíti oblastmi vznikne v širším centru města až po Černokosteleckou ulici včetně nádraží a jeho okolí. Parkování bude regulováno ve všední dny od 8:00 do 18:00. Lidé z Říčan, kteří bydlí uvnitř zóny, mohou platit hodinové tarify nebo si pořídit parkovací kartu. Pro parkování v místě bydliště vyjde roční karta na 100 Kč a bude platit pro nejbližší okolí. Karta pro parkování uvnitř celé zóny bude stát 1000 Kč. Návštěvníci Říčan budou buď platit hodinové tarify, nebo si pořídí roční kartu na parkoviště za 6000 Kč či neomezenou kartu za 12.000 Kč.

Šestnáctitisícové Říčany trápí podobně jako další města nedostatek parkovacích míst. Týká se to hlavně okolí nádraží a centrálních částí. Velkým problémem je parkování lidí z okolních obcí, kteří Říčany využívají jako přestupní stanici při cestě do Prahy.

Připravovaný parkovací systém vyvolal kritiku některých lidí na facebooku. Starosta David Michalička (Klidné město) namítl, že podobný nepopulární krok učinili i v jiných českých městech. Poukázal na to, že v širším centru Říčan denně parkuje několik set automobilů v rozporu se zákonem. Na denním pořádku jsou tak podle něj zásahy městské policie v okolí nádraží, kde parkující auta brání výjezdu z nemovitostí a ničí zeleň.
 
Doprava | 09. 06. 2021
Zdroj: ČTK