Česká firma vyrábí elektrické vozy pro technické služby

Česká společnosti TPC Industry vyrábí elektrické vozy určené k použití u technických služeb měst a obcí. Vozy se vyrábí ve Vrbičanech na Litoměřicku, až na motor si všechny díly vyrábí firma sama. S výrobou vozu City II začala firma na jaře, dosud dokončila čtyři. Cena auta se pohybuje kolem jednoho milionu korun, řekla ČTK na autosalonu v Lysé nad Labem obchodní manažerka Kateřina Aurová.


Elektrické auto je v kategorii N1, tedy nákladní do 3,5 tuny, jeho řidiči tak stačí řidičský průkaz skupiny B. Auto uveze až 1,5 tuny, dojezd má zhruba 140 kilometrů, plně nabité je za tři hodiny. Maximální rychlost se pohybuje kolem 65 kilometrů za hodinu.

Firma zatím vyrobila čtyři vozy, tři jsou již ve službách, jezdí v Praze, Černošicích u Prahy a v Nymburce. Čtvrté se nyní prezentuje na autosalonu v Lysé nad Labem. Firma by měla brzy spustit sériovou výrobu, podle Aurové by se pak mohlo vyrábět zhruba 100 aut ročně.

Díly si firma vyrábí sama ve svém závodě, jediným dodávaným komponentem je motor, který pochází z Itálie. Auto může mít různé nástavby, může mít například třístranný sklápěč, nástavbu na sběr odpadu nebo cisternu.

Autosalon v Lysé nad Labem, který dnes začal a potrvá do neděle, prezentuje i další elektromobily, mezi nimi například Škoda Citigo IV nebo elektrický Jaguar. K vidění jsou i hybridy, například Škoda Superb IV.

Letošní autosalon je ve srovnání s minulými lety menší, chybí například sekce věnovaná sportovním speciálům, lidé tak letos uvidí pouze komerční prezentaci automobilových značek a tuning show, kde jsou vystavené speciálně upravené vozy.

Návštěvnost autosalonu odhaduje ředitel výstaviště Ondřej Matouš za celý víkend na 20.000 lidí. "Očekávám, že návštěvnost by mohla být vyšší, protože autosalon letos provází také pivní a vinné slavnosti," řekl. Na slavnostech si lidé již mohou zakoupit Svatomartinské víno.

Výstaviště je po dobu autosalonu otevřeno od 9:00 do 17:00. Dospělí zaplatí 80 korun, důchodci a studenti 60 korun, děti do 130 centimetrů mají vstup zdarma.

Ostatní | 12. 11. 2019
Zdroj: ČTK