ČD Cargo zvýší mzdy zaměstnancům až o 1500 korun

Měsíční platy zaměstnanců nákladního dopravce ČD Cargo se zvýší o 1000 až 1500 korun. Počítá s tím nová podniková kolektivní smlouva, na které se s vedením podniku dohodli odboráři. Informace serveru zdopravy.cz ČTK potvrdil Michal Roh ze společnosti ČD Cargo. Dceřiný podnik Českých drah zaměstnává téměř 7000 lidí, loňská průměrná mzda v podniku činila přibližně 38.000 korun. Průměrná mzda v Česku v loňském třetím čtvrtletí byla 33.697 korun.

 
Podepsaná kolektivní smlouva začne platit od letošního dubna a je uzavřená na jeden rok. Navýšení tarifních měsíčních mezd o 1500 korun by se mělo týkat většiny zaměstnanců, zbylá pětina pracovníků by si měla přilepšit o 1000 korun.

"Dále byla dohodnuta úprava výše podílu příspěvku zaměstnavatele na stravování a úprava výše stravného. Současně dochází k úpravě dalších souvisejících norem, například čerpání prostředků z centrálního sociálního fondu," uvedl Roh.

Nákladní společnost zvyšovala mzdy svým zaměstnancům i loni, kdy se s odboráři dohodla na plošném navýšením o 5,5 procenta. Na kolektivní smlouvě se ovšem tehdy obě strany dohodly později, než bylo do té doby obvyklé, smlouva proto začala platit až od dubna s platností do konce letošního března. Smlouva tak na ní termínově navazuje.

ČD Cargo má ve vozovém parku přes 22.500 vozů a 800 lokomotiv. Dceřiná společnost Českých drah v prvním pololetí loňského roku zaznamenala čistý zisk 270 milionů korun a přepravila 33,4 milionu tun zboží. Krátkodobé a dlouhodobé závazky společnosti činily na konci předloňského roku kolem 10,8 miliardy korun.

Ostatní | 14. 02. 2020
Zdroj: ČTK