Koronavirová krize zasáhla i nákladní dopravu na železnici. Kvůli výraznému poklesu zakázek musejí dopravci zavádět úsporná opatření. Informovalo o tom sdružení železničních nákladních dopravců Žesnad.cz. Dopravci proto žádají vládu o podpůrné kroky. Téměř poloviční úbytek zakázek už ohlásili silniční dopravci, mnozí z nich zvažují další existenci, což může ohrozit zásobování země.
Logistika | 01. 04. 2020
Doba není lehká. Pro většinu z nás stejně jako pro většinu firem představuje novou zkušenost. Zatímco jedna část společnosti byla uvržena v lepším případě do práce z domova, v horším případě do přísné karantény, druhá část pracuje nezřídka v třísměnném provozu na zajištění základních potřeb těch ostatních – domácností i firem. Viníkem je Covid-19; neviditelný nepřítel paralyzující zaběhnuté a léty ověřené vazby v rámci globálního dodavatelského řetězce.V první linii už týdny stojí lékaři, zdravotníci, výrobci potravin a hygienických potřeb a – až nečekaně málo viditelní – poskytovatelé logistických služeb. Bez nich by nefungovalo zásobování potravinami, drogistickým zbožím, ale ani základní zdravotní péče. Neviditelnými jsou proto, že dokáží dodavatelský řetězec udržet v chodu bez viditelných problémů. Ale bez problémů jejich práce v současných podmínkách rozhodně není: Systém funguje s velkým rizikem nákazy lidí, ochranné prostředky jim firmy shánějí, kde se dá … Někdo úspěšněji, někdo musí ještě pár dnů počkat. Proces ale musí fungovat děj se co děj. Vše funguje za extrémního úsilí skladníků, pickerů, operátorů, řidičů, dispečerů a celé armády dalších lidí udržujících daný systém v chodu. To vše mnohdy s vědomím toho, že v extrémních situacích nelze očekávat dosahování obvyklých ekonomických výsledků. Nečekané zvýšené objemy přinášejí adekvátní zvýšení nákladů. S těmi lze jen stěží pracovat udržitelně. To teď ale nikdo neřeší. Není čas. Namísto ekonomiky se zásadními stávají parametry jako flexibilita, spolehlivost a výdrž.
Logistika | 26. 03. 2020
Logistický startup DoDo si je dobře vědom, že v průběhu aktuální komplikované situace jsou pro chod společnosti velmi důležití dobrovolníci. Firma proto spouští největší českou logistickou platformu #DoDobrovolník pro nábor a koordinaci dobrovolníků, kteří se aktuálně chtějí zapojit do distribuce charitativního či potřebného zboží včetně zdravotnického materiálu, nákupů či třeba hotových jídel. Do projektu se zapojuje i ŠKODA AUTO DigiLab se svým vozovým parkem skútrů BeRider či P2P carsharing HoppyGo, jenž dobrovolným kurýrům zajistí potřebné dopravní prostředky.
Logistika | 23. 03. 2020
Zásilkovně, stejně jako dalším firmám ve skupině Packeta, se i přes problémy spojené s pandemií koronaviru, daří zajišťovat kompletní logistické služby ve všech zemích, kde působí. Jediným státem, kam bylo pozastaveno doručování zásilek, je Itálie.
Logistika | 19. 03. 2020
Pražská firma Bonus Bona nasadila do svého skladu cloudový systém Lokia WMS, aby zefektivnila své skladové hospodářství. Po zavedení systému vymizely záměny zboží a skladníci nyní pracují rychleji – odbavení objednávek je v průměru 6× rychlejší. Společnost díky tomu ušetřila jedno pracovní místo.
Logistika | 16. 03. 2020
Dne 1. ledna 2020 vstoupilo v platnost rozhodnutí týkající se námořních plavidel, snížení přípustného obsahu síry v palivu z 3,5% na 0,5%. Opatření bylo přijato v souvislosti se zaměřením na vývoj environmentální situace ve světě.
Logistika | 16. 03. 2020
Udržitelný rozvoj je tématem budoucnosti. Poprvé byl tento termín uveden na Stockholmské konferenci OSN o životním prostředí, která se konala v roce 1972. „Udržitelný rozvoj“ se týká modelu hospodářského rozvoje, kterého je dosaženo bez vyčerpání přírodních zdrojů.
Logistika | 06. 03. 2020
Společnost GEFCO, přední poskytovatel multimodálních řešení dodavatelského řetězce a evropská jednička v odvětví automobilové logistiky, přináší svým zákazníkům nový nástroj GEFCO VISIBILITY. Zabezpečený, personalizovaný internetový portál, vyvinutý společností WiseTech Global, je prostředím, kde uživatelé mohou sami spravovat celý proces spedice od objednávky až po fakturaci. GEFCO VISIBILITY je dostupný v 78 jazycích a je využíván klienty ve 47 zemích.
Logistika | 05. 03. 2020
Schůzkou šéfů vyjednávacích týmů Michela Barniera a Davida Frosta dnes v Bruselu začaly rozhovory o budoucí podobě vztahů Evropské unie a Británie. Složitá jednání, do nichž obě strany vstupují s velmi odlišnými představami, rozhodnou mimo jiné o tom, za jakých podmínek bude proudit zboží či služby přes Lamanšský průliv či o obranné a bezpečnostní spolupráci. Na dojednání a schválení případných smluv má evropský blok a jeho bývalý člen jen deset měsíců.
Logistika | 04. 03. 2020
České logistické a spediční firmy zaznamenaly výrazný pokles přepravy zboží z Číny kvůli šíření nákazy novým typem koronaviru. Vedle letecké přepravy se výpadek začíná projevovat i u námořní kontejnerové dopravy. ČTK to řekl ředitel Svazu spedice a logistiky ČR Petr Rožek.
Logistika | 04. 03. 2020
Nákladní dopravci neuspěli s hromadnou žalobou, ke které se přidaly i české firmy, na výrobce kamionů za údajně předražené vozy. Po výrobcích žádali náhradu škody 867 milionů eur (asi 21,5 miliardy Kč), v minulém týdnu však žalobu zamítl německý soud. ČTK to sdělil mluvčí sdružení dopravců Česmad Martin Felix. Rozhodnutí je zatím nepravomocné, dopravci se proti němu odvolají. Další možností je také podání žaloby v Nizozemsku.
Logistika | 18. 02. 2020

   Další články >>