Na železniční trati mezi Břeclaví a Bohumínem na Karvinsku bude od června jezdit panoramatický vůz švýcarských spolkových drah SBB. Bude součástí pravidelného vlaku Porta Moravica, který jezdí z rakouského Štýrského Hradce (Grazu) přes Česko do polského Přemyšlu. Vůz bude určen pro cestující první třídou. S odkazem na Rynek Kolejowy to napsal server Zdopravy.cz, kterému informaci potvrdil mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský.
Ostatní | 9. 12. 2022
Regionální osobní a spěšné vlaky v Plzeňském kraji ujedou s novým jízdním řádem stejně kilometrů jako letos, tedy přes 5,96 milionu. Plzeňský kraj nezruší ani v době vyšších výdajů na elektřinu a naftu žádné vlakové spoje, u Českých drah (ČD) objednal stejný objem dopravy. Na jednotlivých tratích budou pouze drobné minutové odchylky v čase odjezdů a příjezdů některých vlaků, řekl ČTK mluvčí ČD Petr Pošta. Nový grafikon bude platit od letošního 11. prosince do 9. prosince 2023.
Doprava | 9. 12. 2022
Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) potvrdil v reakci na šest rozkladů stavební povolení pro poslední úsek dálnice D1 u Přerova. Uvedl to dnes server Zdopravy.cz. Podle dřívějších informací státního Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) by tak stavba 10,1 kilometru dlouhého úseku D1 Přerov - Říkovice mohla začít ještě letos. Potrvá zhruba tři roky a má stát 6,922 miliardy korun. Nejvýhodnější nabídku na stavbu tohoto úseku podalo sdružení firem Strabag, Doprastav a IDS Olomouc.
Doprava | 8. 12. 2022
Od 11. prosince začne na železnici v Karlovarském kraji platit nový jízdní řád. Rozsah regionální dopravy, kterou zajišťují České dráhy (ČD), zůstane v kraji na podobné úrovni jako letos. ČD rozšíří nabídku víkendových spojů, například z Karlových Varů do Nejdku nebo z Aše do Hranic, uvedl v tiskové zprávě mluvčí Českých drah Petr Pošta. Nový jízdní řád bude platit do 9. prosince příštího roku.
Doprava | 8. 12. 2022
Na trati mezi Prahou a Českými Budějovicemi se s novým jízdním řádem platným od 11. prosince zkrátí doba jízdy. U expresů to bude hodina a 40 minut, vyplývá z informací na webu. Je to i díky modernizaci tratě. Do konce ledna 2023 bude pokračovat zkušební provoz RegioPanterů na trati do Lipna nad Vltavou. Koncem příštího roku nasadí České dráhy (ČD) nové motorové soupravy mezi Táborem a Červenou nad Vltavou. Na trati z Rybníka do Lipna nad Vltavou bude mimo letní sezonu méně spojů. Nový ranní vlak pojede z Budějovic do Strakonic. Vyplývá to z tiskové zprávy ČD. Nový jízdní řád bude platit do 9. prosince příštího roku.
Doprava | 7. 12. 2022
Na železniční trati mezi Ostravou-Svinovem a Opavou začnou příští rok jezdit nové elektrické jednotky RegioPanter. Dvě třívozové elektrické soupravy by České dráhy (ČD) na trať mohly nasadit zřejmě od dubna. Národní dopravce počítá také s prodloužením vybraných regionálních vlaků z Ostravy až do Hranic na Moravě, tedy bez současných přestupů v Suchdole nad Odrou. Novinářům to sdělil Petr Pošta z tiskového oddělení ČD.
Doprava | 7. 12. 2022
Stavba terminálu B v Pardubicích, který bude sloužit pro regionální autobusovou dopravu, vyjde kvůli vícepracím asi o deset milionů korun dráž. Inflace se ale do výsledné ceny nepromítne, stavební firma si ji díky dobře nastaveným smluvním podmínkám nárokovat nemůže. ČTK o tom informoval Libor Matoušek z magistrátu, který má na starosti technický dozor.
Doprava | 6. 12. 2022
Letos bude v Česku otevřeno celkem 21,2 kilometru nových dálnic. Zprovoznit se má i 14,2 kilometru silnic první třídy, uvedla analytická společnost CEEC Research s odkazem na data ministerstva dopravy. Je to přibližně dvakrát méně než loni, kdy stát zprovoznil 46,5 kilometru nových dálnic a zhruba 23 kilometrů silnic první třídy.
Doprava | 6. 12. 2022
Evropský zabezpečovací systém ETCS, který v případě nutnosti dokáže zastavit vlak na dálku, funguje v Česku na prvních 754 kilometrech železnice. Ve výstavbě je aktuálně na 417 kilometrech tratí a jen příští rok si jeho instalace vyžádá 2,4 miliardy korun. ETCS bude jako výhradní zabezpečovač zaveden na více než 3000 kilometrech z bezmála 10.000 kilometrů hlavních i vedlejších tratí. Projekt si do roku 2030 vyžádá investici téměř 80 miliard Kč. Novinářům to dnes při prezentaci modernizované trati z Olomouce do Uničova s výhradním provozem pod dohledem ETCS řekl generální ředitel Správy železnic (SŽ) Jiří Svoboda.
Doprava | 5. 12. 2022
Pracovní pozice
Anketa
Chystáte se letos na logistickou konferenci či veletrh?
Zajímavé akce

Na brněnské výstaviště se v červnu vrátí po mnoha letech železniční veletrh

Do Brna se letos v červnu po mohla letech vrátí na výstaviště železniční veletrh. Ještě v první dekádě tohoto století byly novinky na kolejích pevnou součástí strojírenského veletrhu, ale postupně výrobci směřovali svou prezentaci jinam. Má to změnit akce s názvem Rail Business Days, která se uskuteční od 7. do 9. června. Podle Jany Rosenbergerové z pořadatelské společnosti Via Pro Motion má veletrh značnou šířku záběru, protože přijedou nejen výrobci vozidel a komponentů a dopravci, ale i ti, kteří se zabývají zabezpečením, stavbou infrastruktury či provozními záležitostmi a také výzkumem a vývojem. První den budou součástí i odborné konference, řekla ČTK.
Dočtete se v logistic news
Naši partneři