Doprava a přeprava

Kraje už vybírají mýtné úseky bez poplatku, jasno bude v dubnu

Obce a kraje začaly v minulých dnech vytipovávat úseky silnic prvních tříd, na kterých by měla být zavedena nulová sazba mýtného. Jde o úseky, o které se mýto nově rozšíří příští rok. Jejich seznam by měl být hotový v dubnu, následně by ho měla dostat vláda. ČTK to řekla předsedkyně Rady Asociace krajů Jana Mračková Vildumetzová (ANO). Mýtný systém se od příštího roku rozšíří o celkem 900 kilometrů silnic první třídy. Ministerstvo dopravy loni krajům slíbilo, že jim na nich umožní vybrat úseky, kde se bude jezdit zdarma.

Doprava | 18. 03. 2019 dnes

TSK odložila zahájení výstavby protihlukové stěny na Jižní spojce

Pražská Technická správa komunikací (TSK) odložila na neurčito zahájení výstavby protihlukové stěny na Jižní spojce v Krči plánovanou na pondělí 18. března. Důvodem je, že jí chybí jeden z dokumentů. ČTK to sdělila mluvčí TSK Barbora Lišková. TSK naopak tuto sobotu zahájí výstavbu protihlukové stěny v Sulické ulici a v pondělí pak Pražská vodohospodářská společnost (PVS) zase opravu vodovodního potrubí ve Vršovické ulici v Praze 10. Již od neděle bude vždy v noci omezen průjezd pod podjezdem v ulici U Vršovického hřbitova.

Doprava | 18. 03. 2019 dnes

Spojení mezi Hradcem Králové a Mohelnicí bude o něco rychlejší. Začíná stavba dalšího úseku D35

Nová stavební sezóna již začala na dálnici D35, kde byla spuštěna výstavba dalšího úseku mezi Opatovicemi a Časy. Trasa mezi Hradcem Králové a Mohelnicí, která se postupně stává severní páteřní spojnicí Čech s Moravou, se letos bude rozšiřovat na dvou úsecích; souběžně s nově zahájenou etapou bude i nadále pokračovat budování sousední části nové dálnice z Časů do Ostrova.

Doprava | 15. 03. 2019

Projev ministra dopravy Dana Ťoka k mýtnému systému v Poslanecké sněmovně

Dámy a pánové, předem mého vystoupení chci zdůraznit, že jsem se projednávání mýta na plénu sněmovny nikdy nebránil, co ale musím připomenout je, že o přípravě a průběhu výběrového řízení na dodavatele mýtného systému jsme pravidelně informovali Kontrolní výbor Poslanecké sněmovny a často jsme jej diskutovali i na výboru hospodářském. Vše probíhalo za značného zájmu médií a v žádném případě tedy nelze tvrdit, že by se jednalo o proces utajovaný, netransparentní a Sněmovně nebo veřejnosti by o něm chyběly informace.

Doprava | 15. 03. 2019

Provoz na Jižní spojce v Praze omezí výstavba protihlukové stěny

Pražská technická správa komunikací (TSK) zahájí v pondělí 18. března stavbu protihlukové stěny na Jižní spojce v Krči. Kvůli výstavbě bude omezena doprava, a to až do letošního 30. října. ČTK to sdělila mluvčí TSK Barbora Lišková. Rovněž v pondělí 18. března zahájí Pražská vodohospodářská společnost (PVS) obnovu vodovodního řadu ve Vršovické ulici v Praze 10. Již od neděle 17. března bude vždy v noci omezen průjezd pod podjezdem v ulici U Vršovického hřbitova.

Doprava | 15. 03. 2019

Spolkový sněm chce zabránit dalším zákazům jízd dieselů

Zabránit dalším zákazům jízdy starších dieselových aut a omezit jejich případné dopady na řidiče má dvojice novel zákonů, které schválil německý parlament. Částečné zákazy jízdy pro starší naftové vozy, které jsou zodpovědné za velkou část škodlivých emisí oxidu dusičitého (NO2), už platí v Hamburku a Stuttgartu. Během roku k nim z rozhodnutí německých soudů mají přibýt i další města.

Doprava | 15. 03. 2019

Pardubický kraj chce za 180 milionů opravit silnici do M. Třebové

Pardubický kraj chystá v několika etapách nákladnou modernizaci silnice II/368 na pomezí Orlickoústecka a Svitavska. Radní schválili zahájení výběrového řízení na dodavatele stavby průtahu obcí Krasíkov v délce téměř 2,4 kilometru. Předpokládaná cena dosáhne podle projektové dokumentace 54 milionů korun včetně DPH, uvedl mluvčí hejtmanství Dominik Barták. Kraj chce na stavbu získat dotaci z Integrovaného regionálního operačního programu. Celková cena modernizace všech tří etap se odhaduje na 180 milionů korun.

Doprava | 14. 03. 2019

Mimořádné kontroly strojvedoucích u ČD budou pokračovat

Mimořádné kontroly práce strojvedoucích, které spustily České dráhy (ČD) kvůli vzrůstajícími počtu incidentů a nehod na železnici, budou pokračovat. Shodla se na tom dozorčí rada podniku. Vedení společnosti podle ní postupovalo při řešení nehod správně. Rada se zároveň shodla na vytvoření pracovní skupiny, která bude mít na starosti systematickou práci se strojvedoucími. ČTK to řekl mluvčí státního dopravce Radek Joklík.

Doprava | 14. 03. 2019

Stavbaři začali v Plzni budovat silnici za 600 mil.

Důležitou silnici v Plzni za téměř 600 milionů korun včetně DPH, nazvanou Na Roudné - Plaská, začaly budovat firmy Eurovia, Berger Bohemia a Swietelsky. Jde o část východního okruhu, který je součástí mezinárodního tahu E49 Vídeň - České Budějovice - Plzeň - Karlovy Vary - Magdeburg. Odlehčí přetížené Karlovarské třídě i frekventované silnici u Boleveckého rybníka. Dělníci začali kácením stromů a zeleně, které musí být hotovo do konce března kvůli vegetačnímu klidu, řekl ČTK Zdeněk Kuťák, ředitel plzeňské oblasti Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). ŘSD je spolu s městem a krajem investorem stavby. Zprovoznění nové silnice plánují v květnu 2021.

Doprava | 14. 03. 2019

Zátěžové testy omezí o víkendu dopravu na Hlávkově mostě v Praze

Pražská Technická správa komunikací (TSK) uskuteční o tomto víkendu na Hlávkově mostě zátěžové testy. Při nich bude omezen průjezd aut a zcela přerušen provoz tramvají. Novinářům to řekli zástupci magistrátu a TSK. Zkouška je součástí celkové diagnostiky mostu, který je dlouhodobě ve špatném stavu. Odborníci nyní rovněž zkoumají piloty a materiály, z kterých je most postaven. V uplynulých měsících se uskutečnily dynamické testy a zároveň probíhá stavebně-historický průzkum. Oprava mostu by mohla začít do dvou let.

Doprava | 14. 03. 2019

Kraj plánuje řadu oprav silnic kolem Brandýsa nad Labem

Středočeský kraj plánuje v letošním roce množství oprav silnic v okolí Brandýsa nad Labem u Prahy, rekonstrukce čeká také některé hlavní ulice ve městě. Již příští měsíc začne navíc v této oblasti Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) opravovat dálnici D10, řekli ČTK mluvčí hejtmanství Barbora Tlučhořová a mluvčí ŘSD Jan Studecký.

Doprava | 13. 03. 2019

ČD zřejmě doplní představenstvo, do vedení míří Horný

Představenstvo Českých drah bude nejspíš opět kompletní. Dozorčí rada podniku by totiž na svém jednání měla zvolit nového člena představenstva, který bude zodpovědný za ekonomiku. Podle informací serveru lidovky.cz by se novým členem představenstva měl stát Patrik Horný ze Železniční společnosti Slovensko (ZSSK), zdroje ČTK toto jméno potrvzují. Dozorčí rada se bude věnovat také růstu počtu incidentů na železnici.

Doprava | 13. 03. 2019

V Mostě začala stavba silničního mostu za 73,5 milionu Kč

V Mostě začala výstavba silničního mostu pod hradem Hněvín. Stavbu mostu na silnici I/13A za 73,5 milionu korun zadalo Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). Kvůli uzavírce musí řidiči kamionů mířících nejenom na mostecký autodrom volit objízdnou trasu dlouhou až 20 kilometrů. ČTK to sdělil mluvčí Autodromu Most Jan Foukal.

Doprava | 13. 03. 2019

Správní a soudní řízení zdržují dopravní stavby i o několik let

Desítky silničních a železničních staveb v současnosti zdržují dlouhotrvající soudní a správní řízení. Řada z nich trvá i několik let. Stavby komplikují zejména rozpory kolem stavebních a územních povolení, případně vyhodnocení ekologických dopadů staveb. Vyplývá to z materiálu ministerstva dopravy, který má ČTK k dispozici. Vlekoucí se správní řízení by měla urychlit novela zákona o urychlení dopravních staveb, k povolení bude potřeba méně podrobná dokumentace, úřady budou mít lhůty.

Doprava | 12. 03. 2019

V Novém Jičíně se bude opravovat všech pět okružních křižovatek

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) připravuje opravu všech pěti okružních křižovatek na silnici I/57 v Novém Jičíně. Oprava by měla začít 18. března, potrvá měsíc a bez DPH přijde na 10,6 milionu korun. ČTK to řekla mluvčí ŘSD Nina Ledvinová. Pro město bude oprava znamenat výrazné dopravní komplikace.

Doprava | 12. 03. 2019

Nové Veselí na Žďársku bude mít obchvat za rok v listopadu

Nové Veselí bude mít funkční obchvat příští rok v listopadu. Díky více než pěti kilometrům nové silnice II. třídy se zbaví tranzitní dopravy i sousední obec Budeč. Firma Skanska už převzala staveniště, zemní práce má zahájit v nejbližších dnech. Celkové náklady projektu jsou 350 milionů korun, kraj by na něj měl dostat dotaci z evropského programu IROP. Vyplývá to z údajů, které ČTK poskytl kraj a městys.

Doprava | 12. 03. 2019

ČD-Telematika vybaví 78 lokomotiv ČD Cargo zabezpečovačem ETCS

Společnost ČD-Telematika vybaví 78 lokomotiv nákladního dopravce ČD Cargo vlakovým zabezpečovacím zařízením ETCS od firmy Alstom. Zakázka za desítky milionů eur by měla být dokončena do roku 2022. Informovala o tom ČD-Telematika. ETCS je zabezpečovací systém, který umožňuje například převzít kontrolu nad vlakem výpravčím. Jeho zavádění na české železnici má zpoždění, dosud není nikde v provozu.

Doprava | 12. 03. 2019

SŽDC letos opraví nádraží za stovky milionů, začne na Smíchově

Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) letos opraví nádražní budovy za stovky milionů korun. Rozsáhlé rekonstrukce čekají například nádraží na pražském Smíchově, dále v Havířově nebo v Berouně. Začne také oprava fasády Fantovy budovy hlavního nádraží v Praze. Dnes o tom informovala správa železnic. Celkově by letošní investice do nádraží měly vyjít na 1,2 miliardy korun, loni to bylo kolem miliardy.

Doprava | 11. 03. 2019

Příčiny nehod jsou podle strojvůdců systémové, chtějí změny výuky

Systém výuky strojvůdců je nedostatečný a měl by se změnit, tvrdí Federace strojvůdců ČR. Podle ní jsou příčiny současných železničních incidentů systémové, protože strojvůdci se musí vyrovnávat s řadou nepříznivých faktorů, které následně vedou k chybám. Na české železnici se v posledních týdnech stalo několik nehod, jednalo kvůli tomu vedení federace s ministrem dopravy Danem Ťokem (za ANO). Dohodli se na svolání velkého jednání za účasti všech vrcholných představitelů železničních úřadů a podniků. Termín zatím stanovený nebyl.

Doprava | 11. 03. 2019

Nové značky upozorňují na jízdu v protisměru po dálnici

Silničáři na dálnicích nainstalovali nové značky upozorňující na jízdu v protisměru. Prvních sedm varovných tabulí osadili na čtyřech místech u dálnic D1, D2 a D6, další mají přibývat. Důvodem jsou časté situace, kdy řidiči najedou špatně na dálnici a ohrožují sebe i ostatní vozidla. ČTK to řekl mluvčí Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Jan Rýdl.

Doprava | 11. 03. 2019

   Starší >

Strana: 1 | 2 | 3 | ... | 227