Doprava a přeprava

Proč Blockchain zachvacuje logistický průmysl?

Blockchain - nepochybně velký technologický trend, který zachvátil svět podnikání v roce 2018. Chcete-li se o tom přesvědčit, stačí se podívat na statistiky: dnes 6 z 10 dopravních a logistických společností hledá, jak využít blockchain technologii ve svých operacích. K dispozici je i sdružení dopravních podniků, vytvořených na základě myšlenek zavedení blockchain do byznysu – na Blockchain in Trucking Alliance.

Doprava | 20. 11. 2018 dnes

Nejčastěji expedovaným dílem ze skladu Škoda je stírací lišta

Nejčastěji expedovaným dílem ze skladu náhradních dílů Škody Auto na okraji Mladé Boleslavi je stírací lišta na stěrač, v závěsu za ní následuje znak s logem automobilky a halogenový světlomet. Z hlediska expedice jsou nejsilnějšími měsíci v roce říjen, listopad a první polovina prosince, a to s ohledem na zhoršující se počasí a rostoucí počet nehod, řekli dnes novinářům zástupci firmy.

Doprava | 19. 11. 2018 včera

Stát letos dokončí proces EIA u úseku D3 k hranicím s Rakouskem

Stát do konce roku dokončí nový proces posuzování vlivů na životní prostředí (EIA) u stavby dálnice D3 z Kaplice nádraží ke státní hranici s Rakouskem. Proces EIA musel stát dělat podruhé kvůli výskytu mlže perlorodky říční. ČTK to řekl Pavel Eybert ze Spolku pro výstavbu dálnice D3 a dálnice D4, který dnes jednal ve středočeských Sedlčanech se zástupci ministerstva dopravy i Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD).

Doprava | 19. 11. 2018 včera

V Maroku bude jezdit nejrychlejší vlak v Africe

Maroko ve čtvrtek slavnostně otevřelo novou železnici, po které bude jezdit zatím nejrychlejší vlak v Africe. Vybudování trati trvalo sedm let a stálo 22,9 miliardy dírhámů (55 miliard Kč). Vlak bude jezdit rychlostí 320 kilometrů za hodinu a zkrátí tak více než o polovinu cestu mezi Casablankou a Tangerem. Slavnostní první jízdu s králem Muhammadem IV absolvoval francouzský prezident Emmanuel Macron, informoval zpravodajský server BBC.

Doprava | 19. 11. 2018 včera

Brno chce do roku 2022 za miliardu P+R parkoviště s 4500 místy

Brno plánuje za necelou miliardu postavit devět záchytných parkovišť P+R se 4500 místy. Jejich cílem je, aby řidiči odstavili auto na okraji města a do centra se dostali městskou hromadnou dopravou. Primátorův náměstek Richard Mrázek novinářům řekl, že do března vznikne studie s podrobnostmi o parkovacích domech. Samotná parkoviště by měla být do roku 2022.

Doprava | 16. 11. 2018

Ekonomika ve 3. čtvrtletí zpomalila meziroční růst na 2,3 procent

Česká ekonomika ve třetím čtvrtletí zpomalila meziroční růst na 2,3 procenta, oproti předchozímu čtvrtletí stoupl hrubý domácí produkt (HDP) o 0,4 procenta. V prvním odhadu to uvedl Český statistický úřad. Ve druhém čtvrtletí česká ekonomika vykázala podle zpřesněného říjnového odhadu meziroční růst o 2,4 procenta, mezičtvrtletně vzrostla o 0,7 procenta. Analytici ve 3. čtvrtletí počítali s růstem meziročně o 2,5 procenta a mezičtvrtletně 0,7 procenta.

Doprava | 16. 11. 2018

Inflace na Slovensku v říjnu zvolnila tempo na 2,5 procenta

Tempo meziročního růstu inflace na Slovensku v říjnu druhý měsíc po sobě zpomalilo. Spotřebitelské ceny se proti loňsku zvýšily o 2,5 procenta, zatímco v září meziroční míra inflace činila 2,7 procenta. Informoval o tom slovenský statistický úřad. Inflace na Slovensku tak byla mírně vyšší než v České republice, kde spotřebitelské ceny v říjnu proti loňsku stouply o 2,2 procenta.

Doprava | 16. 11. 2018

AŽD chce v Česku do dvou let testovat autonomní vlaky

Společnost AŽD Praha a další tuzemské firmy chtějí v Česku do dvou let začít testovat autonomní vlaky bez strojvedoucího. Bezobslužné vlaky se budou zkoušet v roce 2020 na trati AŽD Čížkovice - Obrnice. Jejich provoz však zatím nepovoluje zákon. ČTK to dnes řekl mluvčí společnosti Jiří Dlabaja. Na projektu pracuje několik českých firem, které se zabývají zabezpečením a automatizací na železnici. Vedle AŽD Praha to jsou například firmy MSV elektronika, iXperta a další.

Doprava | 15. 11. 2018

Dopravce Vydos Bus měl loni ztrátu 9,5 mil. kvůli mzdám řidičů

Autobusový dopravce Vydos Bus, který provozuje linkovou dopravu na jižní Moravě na spojích objednávaných krajem, loni zvýšil obrat o devět milionů na 207,3 milionu korun. Prohloubil však ztrátu na 9,5 milionu korun. Nejcitelnější dopad na hospodaření firmy mělo zvýšení mezd řidičů, dalším důvodem je dražší nafta, vyplývá z výroční zprávy ve Sbírce listin.

Doprava | 15. 11. 2018

Zpozdí-li se rychlodráha mezi Turínem a Lyonem, EP sníží peníze

Evropská komise varovala, že pokud se rychlodráha TAV mezi Itálií a Francií nedokončí v termínu, mohlo by to vést ke snížení peněz z unijních fondů. Informovala o tom agentura Reuters. Práce na trati na italské straně stojí, zablokovalo je vládní Hnutí pěti hvězd (M5S).

Doprava | 15. 11. 2018

Dopravci Bors z Břeclavi rostly tržby, byly nejvyšší od roku 2010

Dopravní společnosti Bors Břeclav po předloňském poklesu znovu vzrostl obrat na 638 milionů korun, což je nejvíce od roku 2010. Zisk se loni zvýšil o milion na 3,6 milionu korun a byl nejvyšší za poslední čtyři roky, vyplývá z výroční zprávy ve Sbírce listin. Dařilo se všem divizím kromě nákladní dopravy.

Doprava | 14. 11. 2018

BlaBlaCar koupí autobusovou divizi francouzských státních drah

Francouzská společnost BlaBlaCar, která se zabývá zprostředkováním spolujízdy, koupí od francouzských státních drah SNCF provozovatele autobusové přepravy Ouibus. Oznámili to podle agentury AFP zástupci podniků. Nezveřejnili však finanční podmínky transakce.

Doprava | 14. 11. 2018

Slovensko již neplánuje měnit mýtné podle vývoje inflace

Slovensko již neplánuje měnit sazby mýtného pro nákladní vozidla a autobusy v závislosti na vývoji inflace. Tamní ministerstvo dopravy také navrhlo snížit některé pokuty za pochybení provozovatelů vozidel v mýtném systému, což požadovali dopravci. Vyplývá to z materiálu, který zveřejnilo ministerstvo dopravy. Ze zahraničních dopravců na mýtném na Slovensku nejvíce platí provozovatelé vozidel z okolních zemí včetně České republiky.

Doprava | 13. 11. 2018

Stát vybere dopravce pro sedm tratí, chce výrazně ušetřit

Stát brzy vybere provozovatele sedmi dálkových linek na železnici. O linky, které dosud provozovaly České dráhy, se vedle státní firmy zajímají soukromí dopravci. Na dnešním Žofínském fóru věnovaném železniční dopravě to uvedl náměstek ministra dopravy Ladislav Němec. Podle něj by stát měl na nových smlouvách o dálkových linkách proti současnému provozu výrazně ušetřit.

Doprava | 13. 11. 2018

Po Brexitu budou na hranicích v Doveru 15kilometrové fronty, i když bude odbavení kamionu trvat jen dvě minuty, předvídá studie

Brexit v tvrdé variantě by měl značný dopad na trh logistických služeb v Česku, upozorňuje Luděk Procházka ze společnosti Gerlach. Problém představuje úzké hrdlo na hranicích, které zpomalí přepravu zboží a přinese logistickým firmám nové vícenáklady kvůli stojícím kamionům. Přepravci kvůli tomu mohou začít preferovat lépe placené zakázky v unijních zemích nebo přistoupit ke zdražení transitních služeb. Britský trh je v současné době pro české exportéry pátým největším a objem vývozu loni dosáhl na rekordních 207,1 miliard korun, jak ukazují data ČSÚ. Největší podíl na exportu má automobilový průmysl, dále stroje a elektronika.

Doprava | 12. 11. 2018

Panattoni Europe chce v Plzni investovat přes 2 miliardy korun a vytvořit hi-tech průmyslovou zónu

Průmysl 4.0, výroba s vysokou přidanou hodnotou, Smart City, možnosti spolupráce se Západočeskou univerzitou a stovky nových pracovních míst pro vysoce kvalifikované zaměstnance. Tak vypadá ucelená vize připravovaného Panattoni Pilsen Digital Parku. Stavitel průmyslových zón Panattoni Europe chce proměnit na moderní technologické centrum bývalý areál Škody Plzeň v lokalitě Borských teras v Plzni. Rozsáhlý brownfield o rozloze 28 hektarů je momentálně prázdný, disponuje však skvělou infrastrukturou a vhodně navazuje na okolní průmyslové provozy. Záměr Panattoni Europe je v souladu s aktuální rozvojovou strategií města Plzeň a momentálně prochází posouzením vlivů na životní prostředí EIA. Celková výše investice je odhadována na více než 2 miliardy korun.

Doprava | 09. 11. 2018

Snadnější úklid na pracovišti

Praktické rohože během podzimního období výrazně usnadní práci Rohože pečují o čistotu v podniku. Musí se však pravidelně prát. Velké ulehčení proto nabízí kompletní servis společnosti MEWA. Špinavé rohože vyzvedne, vypere a přiveze zpět čisté.

Doprava | 09. 11. 2018

MOSS logistics má nový web

Logistická společnost MOSS logistics z jihomoravských Hustopečí spustila inovované webové stránky www.mosslogistics.cz. Tvorbu webu svěřila brněnské marketingové agentuře Better, která na něm pracovala zhruba 9 měsíců. Cílem bylo vytvořit webovou prezentaci obchodních aktivit společnosti a s ohledem na situaci na pracovním trhu i větší důraz na kariérní stránku.

Doprava | 09. 11. 2018

V Plzni otevřeli opravený Pattonův most, nejdůležitější ve městě

V Plzni skončila hlavní část rekonstrukce mostu generála Pattona, nejdůležitějšího a nejdelšího ve městě, po němž jezdí 50 000 aut denně a 800 tramvají. Doprava z centra na sídliště Lochotín, tedy na Karlovy Vary a Most, je nově vedena místo původních dvou třemi jízdními pruhy v obou směrech. ČTK to řekl Zdeněk Kuťák, ředitel plzeňské oblasti Ředitelství silnic a dálnic. ŘSD je investorem této letošní největší silniční stavby v Plzni za zhruba 175 milionů korun bez DPH. Intenzita dopravy na mostě se zvýšila ze pět let o deset procent.

Doprava | 08. 11. 2018

SŽDC vybere zhotovitele studie trati Přerov-Ostrava novou metodou

Správa železniční dopravní cesty vyhlásí do konce tohoto týdne zadávací řízení na studii proveditelnosti vysokorychlostní trati Přerov-Ostrava. Organizace chce využít k výběru zhotovitele novou metodu, která by měla umožnit lepší rozlišení zkušeností a kvality uchazečů. Vedle vyhodnocení samotné trasy by studie měla přinést návrhy na úpravu železniční infrastruktury na úseku železnice z Brna do Ostravy.

Doprava | 08. 11. 2018

   Starší >

Strana: 1 | 2 | 3 | ... | 216