Jízdní doby při cestování vlakem na hlavních tratích v Česku se od sametové revoluce zkrátily téměř o třetinu. Například cestu mezi Prahou a Ostravou, která před 30 lety trvala přes 4,5 hodiny, jsou vlaky nyní schopné stihnout za tři hodiny. Zvýšila se především rychlost železničních souprav. Vyplývá to z údajů Českých drah. Ještě více by cestování vlakem měly zrychlit vysokorychlostní tratě, první úsek se ovšem začne stavět nejdříve v roce 2025.
Doprava | 15. 11. 2019
Všeruby na Domažlicku u hranic s Německem chtějí omezit těžkou tranzitní dopravu nad 12 tun. Městys podá na radnici v Domažlicích, na obci s rozšířenou působností, žádost o stanovení místní úpravy, tedy o instalaci zákazových značek. Od příštího roku očekává kvůli zpoplatnění silnic první třídy dvojnásobný růst kamionové dopravy až na 2000 aut denně. ČTK to řekl starosta Všerub Václav Bernard (za STAN). Kvůli kamionům tam podle něj ubývá stálých obyvatel i turistů.
Doprava | 15. 11. 2019
Úsek vysokorychlostní trati mezi Prosenicemi u Přerova a Ostravou by mohl být hotov do roku 2030. V současné době se dělá studie proveditelnosti a v terénu už jsou zeměměřiči. Pozemky pro výstavbu trati Brno - Ostrava by se měly začít vykupovat v roce 2021 nebo 2022, samotná stavba má začít v roce 2025. Novinářům to řekl vedoucí oddělení koncepce vysokorychlostních tratí a technologického rozvoje Správy železniční dopravní cesty Petr Provazník.
Doprava | 14. 11. 2019
Ejpovický tunel, dosud nejdelší v ČR, zrychlil příměstskou dopravu vlakem z Rokycan do Plzně. Na nové trati, která je součástí linie z Prahy do Plzně, přibyli cestující v rychlících i v osobních a spěšných vlacích. Více než čtyřkilometrový tunel se dostal do plného provozu před rokem. Právě na Rokycansku jsou letos nejvyšší nárůsty cestujících, řekl ČTK Martin Fencl z krajské firmy POVED, která organizuje veřejnou dopravu v Plzeňském kraji. Od nového grafikonu navíc na trati na Prahu přibudou vlaky.
Doprava | 14. 11. 2019
Správa železnic plánuje do roku 2022 dokončit rekonstrukce 82 nádražních budov. Nyní je hotovo 13 renovací, dalších 26 nádraží řemeslníci rekonstruují a skončit mají v příštím roce. Další modernizace staveb jsou aktuálně ve fázi stavebního nebo územního řízení. Informovala o tom Správa železniční dopravní cesty (SŽDC).
Doprava | 14. 11. 2019
Výstavbu společného dopravního terminálu, který propojí autobusovou a železniční dopravu, připravují v Semilech. Město se spojilo se Správou železniční dopravní cesty (SŽDC), která připravuje rekonstrukci nástupišť za zhruba 147 milionů korun. Vedle by zároveň mělo vyrůst nové autobusové nádraží. Náklady na jeho vybudování se odhadují na 35 až 40 milionů korun, řekla ČTK semilská starostka Lena Mlejnková (Volba pro Semily).
Doprava | 14. 11. 2019
Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) připravuje v Pardubickém kraji několik staveb důležitých komunikací. Některé by mohly být zahájeny ještě letos, jiné brzdí spory s vlastníky pozemků. Komplikace jsou i při vydávání územních rozhodnutí, která napadají účastníci řízení.
Doprava | 13. 11. 2019
Rekonstrukce okružní křižovatky silnic I/16 a I/9 v Mělníku a silnice I/9 v úseku Mělník – Vehlovice, byla dokončena před stanoveným harmonogramem. Spojení dvou existujících silnic I. třídy, které jsou dopravně plně vytížené, mělo svá specifika. Technicky náročnou stavbu, na které v létě úspěšně proběhla noční pokládka asfaltových vrstev, dozoroval IBR Consulting. Společnost zde prováděla stavební dozor a dohlížela na dodržování termínů i dalších aspektů realizace. Rekonstrukce značně vytíženého úseku přispěje ke zlepšení dopravní obslužnosti. Projekt je přípravnou částí pro zamýšlený obchvat města Mělník.
Doprava | 13. 11. 2019
Kombinovaná nákladní doprava, která propojuje železniční dopravu se silniční, v Česku roste. Její využití se za posledních pět let zvýšilo o více než třetinu na loňských téměř 31.000 vlaků. Její podíl se zvyšuje zejména při dovozu. Vyplývá to z materiálu, který prostuduje vláda. Využití kombinované dopravy podle dokumentu vloni snížilo provoz na silnici při přepravě zboží o 1,2 milionu kamionů.
Doprava | 13. 11. 2019
O vlivu části úseku dálnice D8 přes České středohoří na životní prostředí se bude znovu veřejně debatovat. Zatímco poprvé se posuzoval návrh trasy, nyní se debata týká už dokončené stavby. Potřebu nového posouzení stanovil rozsudek Nejvyššího správního soudu. Krajský úřad Ústeckého kraje zveřejnil termín veřejného projednávání, které je 18. listopadu na radnici v Lovosicích.
Doprava | 12. 11. 2019
Letošní rok bude na dopravní stavby ze Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) vynaloženo přes 101 miliard korun, což je nejvíce od vzniku fondu v roce 2001. Na Žofínském fóru to řekl ředitel SFDI Zbyněk Hořelica. V příštím roce by z fondu mělo na dopravní stavby směřovat 87 miliard korun, rozpočet se ovšem bude zřejmě v průběhu roku zvyšovat.
Doprava | 12. 11. 2019

   Další články >>