Doprava a přeprava

EP potvrdil podobu snižování emisí u nákladních aut

Evropský parlament (EP) potvrdil pravidla pro snižování emisí oxidu uhličitého u nákladních automobilů. Cílem je k roku 2030 snížit emise o 30 procent, už od roku 2025 to má být o 15 procent v porovnání s letošními hodnotami. Je to vůbec poprvé, co si EU stanoví pravidla pro emise u těžkých nákladních automobilů, které jsou v Evropě zodpovědné zhruba za čtvrtinu objemu emisí v dopravě.

Doprava | 18. 04. 2019

SŽDC: Česká železnice má na příštích deset let tři hlavní úkoly

Českou železnici čekají v následujícím desetiletí tři klíčové úkoly. Podle ředitele odboru strategie Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) Radka Čecha jde o přípravu a zahájení stavby vysokorychlostních tratí, zahájení přeměny stejnosměrné proudové soustavy na střídavou, a tedy sjednocení napájecích soustav, a také zavádění zabezpečovacího zařízení ETCS. Uvedl to na brněnské konferenci o očekávaném vývoji v oboru kolejových vozidel.

Doprava | 18. 04. 2019

ŘSD začalo stavět druhou část obchvatu Č.Budějovic, bude částí D3

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) dnes začalo stavět část obchvatu Českých Budějovic, 7,2 kilometru dlouhý úsek Úsilné-Staré Hodějovice. Bude součástí dálnice D3. Náklady jsou 5,28 miliardy Kč. S úsekem Staré Hodějovice-Třebonín, který už se staví, tvoří stavba obchvat Budějovic, který z města odvede tranzitní dopravu. Téměř celý úsek bude z takzvaného tichého asfaltu, který může snížit hluk proti běžnému asfaltu až o čtyři decibely.

Doprava | 18. 04. 2019

Uzavírky ještě více zkomplikují průjezd Ostravou

Řidiči se v následujících měsících musí při průjezdu Ostravou připravit na značné dopravní komplikace. Už nyní je kvůli několika opravám průjezd krajskou metropolí ztížený. Na některých komunikacích jsou navíc naplánovány úplné uzavírky. Stavební sezona už v kraji naplno začala, na rekonstrukce a modernizace krajských silnic druhé a třetí třídy a mostů půjde letos přes 800 milionů korun, řekl novinářům náměstek hejtmana Jakub Unucka (ODS).

Doprava | 18. 04. 2019

Kremlík poprvé jednal s Ťokem, schůzku zopakují

Kandidát na ministra dopravy Vladimír Kremlík (za ANO) se poprvé sešel se současným šéfem resortu Danem Ťokem (za ANO). Diskutovali spolu například o stavu legislativy k urychlení dopravních staveb, jejich financování nebo o modernizaci D1, u níž se shodli na potřebě jejího dokončení v termínu. Personální zemětřesení neplánuje. Kremlík to po zhruba hodinovém jednání řekl novinářům. S Ťokem by se chtěl ještě před svým nástupem do úřadu znovu setkat.

Doprava | 17. 04. 2019

ŘSD zahájilo na okraji Plzně stavbu důležité silnice na Most

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zahájilo stavbu důležité komunikace na okraji Plzně za téměř 262 milionů korun s DPH. Jde o 1,65 kilometru dlouhou silnici Třemošenský rybník - Orlík na frekventovaném tranzitním tahu I/27 na Most. Je součástí propojení z Plzně na Kralovice, Most a Teplice. Stavba rozšíří dvoupruhový úsek silnice mezi čtyřpruhovou městskou komunikací na konci Plzně a novým obchvatem obce Třemošná. ČTK to řekl ředitel plzeňské oblasti ŘSD Zdeněk Kuťák. Řidičům se silnice otevře nejpozději v říjnu 2020.

Doprava | 17. 04. 2019

Kapsch podal další žalobu na ÚOHS kvůli mýtnému tendru

Společnost Kapsch podala u Krajského soudu v Brně další žalobu na Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) kvůli jeho rozhodování kolem mýtného tendru. Firmě se nelíbí, že úřad zamítl její návrh na zákaz plnění nové mýtné smlouvy, která je podle ní nezákonná. ČTK o tom informoval mluvčí Kapsche David Šimoník. Stát loni uzavřel smlouvu na provoz systému s konsorciem CzechToll/SkyToll.

Doprava | 16. 04. 2019

Středočeský kraj má od státu získat 231 mil. Kč na opravy silnic

Středočeský kraj má letos od Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) získat přes 231 milionů korun na opravy, stavby a údržbu silnic. Krajští radní schválili uzavření smlouvy s fondem, informovala Helena Frintová ze středočeského hejtmanství. Celkově kraj letos hodlá dát na opravy a stavby silnic a mostů včetně evropských dotací přes čtyři miliardy korun.

Doprava | 16. 04. 2019

GPS navigace bude pro řidiče nově dostupná i v brněnských tunelech

Ředitelství silnic a dálnic společně s českou komunitou Waze a izraelskou společností Waze připravuje v brněnských tunelech instalaci Waze Beacons (majáky), které určí polohu řidiče v tunelu, kde chybí signál GPS. Pokračovat tak bude úspěšná spolupráce z května loňského roku, kdy došlo k instalaci majáků v Jihlavském tunelu, kde byla tato technologie poprvé představena.

Doprava | 15. 04. 2019

Výměna parovodů v Brně pokračuje, ale bez většího omezení dopravy

Letošní výměna parovodů za horkovody, na níž už devátý rok pracují Teplárny Brno, omezí dopravu ve městě jen minimálně, i když bude mít obdobný rozsah jako v minulém roce. Novinářům to řekl vedoucí technického rozvoje tepláren Martin Šroubek.

Doprava | 15. 04. 2019

Stát aktuálně připravuje 145 dopravních staveb za 233 mld. Kč

Stát plánuje nejpozději do roku 2020 zahájit nebo dokončit 145 velkých dopravních staveb za téměř 233 miliard korun. Téměř dvě třetiny investic mají jít na silnice a dálnice, další část na železnice a malý díl i na vodní cesty. Vyplývá to přehledu ministerstva dopravy, který prostuduje vláda. Letos by mělo být zprovozněno 23,5 kilometru nových dálnic.

Doprava | 15. 04. 2019

Stát memorandem přislíbil podporu rozvoje železničního průmyslu

Memorandum o rozvoji železničního průmyslu ČR, které podepsali zástupci Rady vlády pro výzkum, vývoj a inovace a Asociace podniků českého železničního průmyslu, by mělo podpořit k přírodě šetrnější, pohodlnou a efektivní dopravu po dráze. Profitovat by z toho měli lidé, instituce i podniky. Řešit je to nutné na úrovni státu, snaha by neměla skončit jen v deklaracích Evropské unie, řekl novinářům místopředseda rady Karel Havlíček.

Doprava | 12. 04. 2019

SŽDC zadá projekty tří pilotních úseků vysokorychlostních tratí

V letošním roce by se měla začít zpracovávat dokumentace pro územní řízení tří pilotních úseků vysokorychlostních tratí (VRT). Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) si na nich chce vyzkoušet budoucí proces přípravy a výstavby těchto tratí. Zvoleny byly úseky, kde se neočekávají větší komplikace, řekl ČTK na Železniční konferenci v Dříteči na Pardubicku místopředseda hospodářského výboru Poslanecké sněmovny Martin Kolovratník (ANO).

Doprava | 12. 04. 2019

Silničáři ve Zlínském kraji začali s jarním úklidem vozovek

Ředitelství silnic Zlínského kraje (ŘSZK) zahájilo jarní úklid silnic druhé a třetí třídy po zimě. Vozidla s radlicemi a nástavbami pro posypové materiály začali silničáři již v březnu přestavovat na běžné nákladní automobily nebo jiné silniční mechanismy, které budou využívat opět do zimy. Na úklid silnic letos ŘSZK vynaloží 5,3 milionu korun, řekl ČTK zástupce společnosti Vojtěch Cekota.

Doprava | 11. 04. 2019

Celníci v Plzeňském kraji kontrolovali dodávky přepravující auta

Na takzvané odtahovky, tedy dodávková auta zahraničních dopravců, kteří přepravují ojeté i nové automobily, se v Plzeňském kraji zaměřila od loňského listopadu do konce března kontrolní akce celníků s názvem "3,5+". Kontrolovali dodržování denní doby řízení, odpočinku a bezpečnostních přestávek, přepravní povolení i přetížení souprav. Zjistili řadu nedostatků, za porušení právních předpisů vybrali od zahraničních dopravců 24 kaucí v celkové výši 560.000, řekla ČTK mluvčí plzeňského celního úřadu Marcela Kašparová.

Doprava | 10. 04. 2019

Česko-německo-polské Trojzemí bojuje za lepší železniční spojení

Za lepší železniční spojení na Prahu, Drážďany, Berlín nebo Vratislav a napojení na páteřní evropské tratě bojuje česko-německo-polské Trojzemí. Aby ukázali, jak náročné je v oblasti cestovat vlakem, zorganizovali zástupci Libereckého kraje, Dolnoslezského vojvodství a Svobodného státu Sasko propagační jízdu zvláštního vlaku. Vlak během ní urazil bezmála 120 kilometrů a osmkrát překročil hranici. Na některých místech musel jet kvůli špatnému stavu kolejí sotva čtyřicetikilometrovou rychlostí.

Doprava | 10. 04. 2019

Další 4 miliardy na dva velké dopravní projekty, příspěvek schválila Evropská komise

Modernizace trati Rokycany – Plzeň a obchvat Třince jsou součástí balíčku 25 velkých projektů z deseti členských zemí EU, pro které Evropská komise schválila financování. Na české projekty tak připadne příspěvek ve výši 151 milionů EUR, tedy necelých čtyř miliard korun. Obě stavby již plně slouží veřejnosti, jednalo se formální dovršení náročného schvalovacího procesu.

Doprava | 10. 04. 2019

Nová část silnice u M. Boleslavi sníží dopravní zátěž ve městě

Nová část silnice u Mladé Boleslavi sníží dopravní zátěž ve městě. Takzvanou severovýchodní tangentu nechá hejtmanství prodloužit v letech 2022 a 2023. Investice přesáhne půl miliardy korun, o náklady se podělí Středočeský kraj a město, počítá se i s využitím dotací. Konkrétní způsoby spolupráce upravuje smlouva, jejíž uzavření schválili krajští radní. ČTK o tom informovala Helena Frintová ze středočeského hejtmanství.

Doprava | 09. 04. 2019

Odborníci Ťokovi vyčítají pomalou výstavbu, chválí stabilizaci

Ministr dopravy Dan Ťok (za ANO) nedokázal urychlit výstavbu silnic a dálnic a nepodařilo se mu rychle odstranit reklamní billboardy od dálnic. Jeho úspěchem naopak byla soutěž na provozovatele mýtného systému a stabilizace resortu dopravy. Vyplývá to z komentářů odborníků, které ČTK oslovila. Ťok oznámil svůj záměr odejít z vlády.

Doprava | 09. 04. 2019

Ocenění Image Award již po deváté získala Linde Material Handling

Již po deváté se stala společnost Linde Material Handling, specialista na manipulaci s náklady a logistiku, nejoblíbenější značkou v oblasti intralogistiky v Německu. Každoročně udílené ocenění je založeno na průzkumu mezi manažery vozíkových flotil, kteří působí v dopravním a logistickém sektoru. Záštitu nad tímto oceněním image společnosti drží obchodní časopis VerkehrsRundschau.

Logistika | 08. 04. 2019

   Starší >

Strana: 1 | 2 | 3 | ... | 230