Výstavba prodloužené Rudné by v Ostravě mohla začít na konci roku

Doprava | 09. 01. 2019

Výstavba chybějícího úseku důležité prodloužené Rudné silnice by v Ostravě mohla začít na konci letošního roku. Klíčovým je projekt protihlukové stěny z nejlepších materiálů. Novinářům to dnes řekl náměstek moravskoslezského hejtmana Jakub Unucka (ODS).

Prodloužená Rudná, část silnice I/11, má zrychlit dopravu mezi Ostravou a Opavou a vyvést ji z přetížených ulic v Porubě. Dokončit chybí zhruba čtyřsetmetrový úsek. Stavbu však už léta brzdí mimo jiné majetkové spory.

"Trošku věštíme, protože asi 270 razítek ještě je v cestě. Ale když všechno půjde dobře, tak by se mohlo na konci tohoto roku začít stavět. Ale to říkám fakt 250 razítek a spousta možných námitek nejenom ze strany obyvatelů Poruby, ale v podstatě jakékoli občanské sdružení z Žatce může do toho vstoupit," řekl Unucka.

Uvedl, že Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) připravilo projekt protihlukové stěny z nejlepších materiálů, které jsou dnes na trhu. S tím souhlasili zástupci občanského sdružení místních obyvatel Skalka, jež dosud stavbu blokuje, a stáhli své námitky, které znemožňovaly vydání stavebního povolení.

"Začaly procesy ke stažení starého stavebního povolení, které obsahovalo tu horší protihlukovou stěnu. Až doběhnou zákonné lhůty, což bude někdy v první dekádě března, tak ŘSD podá nové stavební povolení, které bude obsahovat už tu novou protihlukovou stěnu," řekl Unucka.

Nový projekt protihlukové stěny podle něj ochrání před hlukem nejen lidi, kteří u prodloužené Rudné bydlí, ale také pacienty blízké Fakultní nemocnice Ostrava. Náměstek řekl, že pokud bude vstřícné jednání zúčastněných stran pokračovat, mohlo by se podařit velmi rychle dohodnout i na věcných břemenech, která se stavbou souvisejí. "Nikdy nebyly tím zásadním problémem. Zásadním problémem byl hluk. Oni používali věcná břemena jako prostředek, aby si vynutili tu lepší protihlukovou stěnu," řekl Unucka.

Se stavbou silnice se v daném úseku počítalo už v roce 1969. Od roku 1980 s trasou počítá i ostravský územní plán. Daný pozemek ŘSD koupilo v roce 2007 bez jakýchkoli závazků či věcných břemen. O dva roky později pracovníci ředitelství zjistili, že se k pozemku věcné břemeno už váže. Majitelům sousedních pozemků zaručuje právo chůze a jízdy. Proti zdržování stavby několikrát demonstrovali obyvatelé Poruby.
Zdroj: ČTK