Východní část severního obchvatu Opavy bude dokončena v říjnu

Doprava | 12. 08. 2019

Východní část severního obchvatu Opavy by měla být dokončena v říjnu. Práce skončí podle ministra dopravy Vladimíra Kremlíka (za ANO) dříve, původní termín zprovoznění byl leden 2020. Kremlík to zveřejnil na svém twitterovém účtu. Informaci mu dalo Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), které úsek obchvatu staví.

 
‏"Podle informací od ŘSD bude východní část severního obchvatu města zprovozněna už v říjnu 2019, oproti původnímu termínu, který byl leden 2020. Dokončená komunikace odkloní část tranzitní dopravy mezi Ostravou a Bruntálskem," napsal ministr.

Opavský obchvat je rozdělen na jižní a severní část. Severní staví stát prostřednictvím Ředitelství silnic a dálnic. Součástí severního úseku je spojka S1, která je v provozu už několik let, východní část bude dokončena letos a u západního úseku mají stavbaři v rukou pravomocné územní rozhodnutí a průběžně úřady vydávají i stavební povolení. Vykoupeno je většina pozemků. Stavět by se mělo v příštím roce.

Jižní obchvat staví Moravskoslezský kraj, který jedná se státem, aby nedokončené projekty převzal. Stavba má tři části. Úsek mezi ulicemi Těšínská a Hradecká je již dokončen. Část mezi Hradeckou a Olomouckou ulicí čeká na dokumentaci pro stavební povolení. Musí se také vykoupit pozemky. Stavět by se zde mělo nejpozději do pěti let. Nejméně připravený úsek by mohl územní rozhodnutí získat v roce 2021. Stavět by se mohlo začít v letech 2024 či 2025. Aby se to stihlo, vstoupilo do přípravných prací město. Opavská radnice chce u tohoto úseku obchvatu zadat ve své režii vypracování technické studie a posouzení vlivu stavby na životní prostředí. Podstatným způsobem se tím urychlí projektové práce a výstavba poslední etapy jižního obchvatu.

Celý obchvat Opavy by mohl být dokončen kolem roku 2027. Záleží ale právě na rychlosti získání územního rozhodnutí a stavebního povolení na nejméně připravený úsek mezi ulicemi Olomoucká a Bruntálská.
Zdroj: ČTK