V Holešově skončila kolaudace dopravního terminálu za 36 mil. Kč

Doprava | 04. 12. 2018

V Holešově na Kroměřížsku úspěšně skončila kolaudace nového dopravního terminálu, který vznikl přestavbou zastaralého autobusového nádraží. Znamená to tedy, že už funguje v plném provozu. Práce začaly v březnu, vyžádaly si náklady přesahující 36 milionů korun bez DPH, řekl ČTK starosta Rudolf Seifert.

Cestující využívají terminál už několik týdnů, dosud však fungoval ve zkušebním provozu. „Během zkušebního provozu jsme především vychytávali věci související s úpravou vyjížděcích tras, se značením i se zelení. Tyto práce byly všechny dokončeny tak, aby byly jednak podle projektu a jednak podle potřeb dopravců a nedocházelo ke zbytečným kolizím," uvedl starosta.

Moderní dopravní terminál propojil autobusové a nedaleké vlakové nádraží. Cestující mají k dispozici nová zastřešená nástupiště. Osazené světelné panely informují o odjezdech autobusů a vlaků. Vznikla také nová parkovací místa pro osobní vozidla a stání pro cyklisty, úpravu mají za sebou i pěší trasy a veřejný prostor v nejbližším okolí terminálu.

Podle projektu měla přestavba autobusového nádraží stát zhruba 28 milionů korun, až 90 procent z této sumy by měla radnice získat prostřednictvím dotace od ministerstva dopravy. Stavba se však prodražila kvůli neočekávaným komplikacím. Podle starosty stavbaři objevili při zemních pracích mimo jiné starou kanalizaci a teplovod, které nebyly zakresleny v žádných dokumentech. „Kanalizace se musela znovu projektovat a udělat nová. Tepelný kanál bylo třeba přeložit, muselo se dokonce přebetonovat i jedno uchycení stožáru," řekl Seifert.

Z měst ve Zlínském kraji již má dopravní terminál například Bystřice pod Hostýnem. Uherský Brod otevřel předloni v dubnu dopravní terminál, který propojuje autobusovou, železniční, městskou hromadnou, osobní automobilovou i pěší dopravu. Modernizace vlakového a autobusového nádraží se připravuje také v krajském Zlíně, Vsetíně nebo Valašském Meziříčí.

Zdroj: ČTK