V bývalém vojenském prostoru Ralsko se v prosinci bude zas bourat

Doprava | 07. 12. 2018

V bývalém vojenském prostoru Ralsko na Českolipsku začnou v prosinci další demolice ruin, které tam zbyly po sovětské armádě. K zemi půjdou například ruiny bývalé kotelny, skladu uhlí nebo letního kina. Liberecký kraj si na to letos v rozpočtu vyčlenil 17 milionů korun, dalších šest milionů dostal od Vojenských lesů a statků ČR, řekla ČTK náměstkyně hejtmana Jitka Volfová. Bourat by se mělo pět objektů a demolice dalších pěti se připravuje na začátek příštího roku.

„Už 4. prosince by mělo dojít k předání staveniště a pak by se mělo začít bourat," uvedla Volfová. V demolicích chce podle ní kraj pokračovat i v dalších letech. „Máme dohodu s vojenskými lesy a také s hasiči a chceme, aby se to zbouralo co nejdříve," řekla. Kraj má podle Volfové šanci získat na demolice i peníze z programu ministerstva pro místní rozvoj. Dotaci lze ale žádat jen na bourání objektů, které sloužily k bydlení.

Prostor Ralsko o rozloze 250 kilometrů čtverečních využívala sovětská armáda do počátku 90. let. K vojenským účelům ale sloužil už zhruba od poloviny minulého století. Ralsko patří k lokalitám nejzatíženějším pobytem sovětských vojsk. Liberecký kraj převzal část prostoru od státu v roce 2007. Je tam ještě 175 objektů, některé stojí a jsou v havarijním stavu, jiné už se zřítily. Na jejich odstranění bude kraj podle odhadů potřebovat 100 milionů korun.

S demolicí nevyužívaných budov začal kraj už předloni, kdy šla k zemi ruina někdejšího kulturního domu sovětské armády. V závěru loňského roku začalo bourání dvou budov bývalého štábu i někdejší ubikace na protější straně silnice. Podle Jana Růžičky, ředitele Krajské správy silnic Libereckého kraje, která prostor spravuje, by měly demolice pokračovat dál podél komunikace, která vede od bývalého kulturního domu a kolem štábu. „Až k letišti bychom chtěli všechny objekty ve vlastnictví Libereckého kraje zdemolovat," řekl. Zatím je připravena demolice 15 objektů.

Zdroj: ČTK