V Brništi staví novou posklizňovou linku, do žní má být hotová

Doprava | 20. 06. 2018

V Brništi na Českolipsku staví zemědělci novou posklizňovou linku se sušárnou a moderními sklady na obilí a řepku. Pro ZOD Brniště (dříve Zemědělské obchodní družstvo Brniště) jde o největší investici za posledních deset let. Zařízení zhruba za 44 milionů korun umožní zrychlit a tím i zlevnit sklizeň plodin a také zajistit vyšší kvalitu skladování. Hotové má být do poloviny července, kdy začnou žně. ČTK o tom informoval ředitel ZOD Brniště Otto Forman.

„Dodavatel dělá všechno pro to, aby se to stihlo, nasadil víc lidí. Na místě už jsou čtyři velká sila. Zbývá dokončit akumulační silo, staví se prachová komora, na které bude stát čistička. Za ní ještě není elevátorová věž včetně vrchního dopravníku a vrchní lávky a vedle toho ještě chybí vyrovnávací zásobník," uvedl vedoucí rostlinné výroby ZOD Brniště Pavel Cihlář. Dobudovat je podle něj třeba také příjezdové komunikace. To vše by se ale mělo do poloviny července stihnout.

Kvůli teplému počasí počítají v Brništi, že sklizeň začne letos dřív než v jiných letech. „Už při podpisu smlouvy jsme si dávali čtrnáctidenní rezervu na dokončení díla, ten termín byl 15. července. Dneska už víme, že rané odrůdy pšenice začneme sekat možná už o pět dní dřív. Ta linka už by ale měla být dokončená, a pokud bude něco chybět, tak bude v ověřovacím provozu," řekl agronom. Kdyby se linku nepodařilo dokončit včas, zemědělci by využili současné sklady. „Jsme zemědělci a my si vždycky poradíme," dodal Cihlář.

ZOD Brniště patří k nejmodernějším zemědělsko-potravinářským podnikům v Libereckém kraji. Novou linku staví na místě bývalého kravína. Obilí už nebude nutné nikam převážet, jako je tomu dnes, a výrazně se tak uleví i dopravě v obci. Čistička vyčistí obilí nebo řepku, navíc umí upravit i kvalitu zrna. Využít ji lze podle Cihláře i při zpracování máku, kukuřice nebo hrachu. Obilí s vyšší vlhkostí se bude skladovat ve vyrovnávacím sile, aby nebylo nutné každý den zapínat sušárnu. „Ta se zapne jednou za čtyři za pět dní, až bude silo plné," řekl Cihlář. Po vysušení se obilí přesune do odvětrávaných sil. Jsou čtyři s kapacitou 7500 tun.

Zdroj: ČTK