Téma měsíce července: Amazon nabízí platy nad regionálním průměrem, říká v rozhovoru Šárka Semeráková

Nemovitosti | 07. 07. 2015

V rámci prázdninového tématu se Logistický portál Eulog zaměřuje na průmyslové nemovitosti. V posledních měsících Česká republika zažívá opět rozkvět v oblasti stavebnictví, konkrétně pak jak v dopravních stavbách, tak i ve výstavbě průmyslových nemovitostí. Dnes si představíme rozhovor s Šárkou Semerákovou, HR manažerkou ze společnosti Amazon.

Amazon v Dobrovízi je ve fázi nabírání pracovníků na různé pozice. Od skladníků až po manažery. V některých médiích se objevily zprávy, že mzdy například u skladníků budou spíše podprůměrné.
Naším cílem je nabízet platy ve všech zemích tak, aby byly nad regionálním průměrem daného místa za obdobnou práci. Jelikož jsou podmínky na pracovním trhu a také životní náklady jiné v každé zemi, je přirozené, že místním podmínkám budou přizpůsobené i platy. V médiích se objevilo srovnání pozice s jinou náplní práce. Od pracovníků distribučního centra nevyžadujeme vůbec žádné předchozí zkušenosti ani specifické znalosti. Amazon také počítá s postupným růstem platů v závislosti na době, kterou zaměstnanci v distribučním centru odpracují. Nástupní hodinová mzda vedoucích pracovníků bude 150 Kč na hodinu, přičemž po dvou odpracovaných letech u Amazonu se zvýší na 162 Kč na hodinu. Nástupní hodinová mzda pracovníků distribučního centra je 110 Kč, po dvou letech práce u Amazonu mohou vydělávat 118 Kč na hodinu.
Pracovníci distribučního centra a vedoucí pracovníci distribučního centra dostanou navrch ještě měsíční prémie až ve výši 10 % a balíček benefitů jako jsou dotovaná teplá jídla, bezplatná svozová doprava, pět týdnů dovolené, příspěvek na penzijní spoření a životní pojištění včetně pojištění invalidity. Navíc budou mít v prostorách distribučního centra zdarma k dispozici perlivou a neperlivou vodu, kávu a čaj.

Zajímalo by mě, kolik celkem pracovních jednotek bude k oficiálnímu provozu najato?
V tuto chvíli probíhá nábor 100 vedoucích pracovníků distribučního centra a 1 000 pracovníků distribučního centra, kteří budou zařazeni v jednom z jeho hlavních oddělení – příjem, uskladnění, balení a expedice zásilek. Do dvou let od otevření distribučního centra v něm pak najde práci 2 000 stálých a další 3 000 sezonních zaměstnanců.

Stavba netrvala příliš dlouho, šlo vše podle plánů nebo se zde objevily nějaké komplikace?
Stavba postupovala a i nadále postupuje přesně podle předem daného a odsouhlaseného plánu.

Už víte přesný termín oficiálního zahájení provozu?
Slavnostní otevření distribučního centra plánujeme na konec třetího čtvrtletí letošního roku.

Co očekáváte do budoucnosti od centra v Dobrovízi?
Dobrovízské distribuční centrum se stane součástí naší Evropské sítě evropských distribučních center a pomůže obsluhovat současné i budoucí požadavky ze strany stále se rozrůstající zákaznické základny.

Koncem května se objevily zprávy, že Amazon opět jedná s Brnem ohledně vybudování skladu na Černovické terase. Znamená to, že Amazon má opět zájem o výstavbu skladu v Brně?
Oblast hledání vhodných lokací pro tuto investici jsme rozšířili do celého regionu střední a východní Evropy. Dokud nebude tento proces plně dokončen, bohužel k tomuto nemůžeme poskytnout více informací. V souvislosti s naším evropským růstem jsme nicméně i nadále otevřeni hledání dalších příležitostí v České republice.

Amazon přispěl obci Dobrovíz na její zlepšení, zajistil nějaká opatření pro spokojenost občanů. Ale na závěr by mě zajímalo, jakou má Amazon představu o společenské odpovědnosti do budoucna?
Amazon chce především být dobrým sousedem a plně se zapojit do života komunit v okolí našich distribučních center kdekoliv ve světě. Nejinak je tomu i v Česku – věnovali jsme elektronické čtečky Amazon Kindle do dobrovízské školky, pak jsme jimi plně vybavili hostouňskou základní školu nebo nastartovali Kindle Kids Club – hodiny angličtiny pro děti zajištěné rodilým mluvčím. V květnu jsme věcnými cenami (čtečky Kindle) podpořili Přebor ČR stavebních škol v in-line bruslení pořádaný Střední školou služeb a řemesel Stochov. Nedávno jsme také podpořili mladé rybáře v Hostouni, kterým jsme věnovali dárky pro jejich turnaj. Aktivit je skutečně mnoho a v nastoleném tempu plánujeme pokračovat i do budoucna.
 

Děkuji za rozhovor.


Další podobné články