Strojírenského veletrhu se zúčastní 1651 vystavovatelů ze 32 zemí

Ostatní | 20. 09. 2018

Letošního Mezinárodního strojírenského veletrhu v Brně se zúčastní 1651 vystavujících firem ze 32 zemí. Zahraniční firmy tvoří polovinu, největší podíl patří stejně jako loni Německu se zhruba 250 vystavovateli. Na tiskové konferenci to dnes oznámili organizátoři 60. ročníku veletrhu. Akce, která je považována za nejvýznamnější průmyslový veletrh ve střední Evropě, se koná od 1. do 5. října. Letošní ročník bude ve znamení výročí vzniku Československa.

„To, co znamená pro filmaře festival v Karlových Varech, je pro strojaře veletrh v Brně. Nemohli jsme uspokojit všechny zájemce, což nás mrzí. Na druhou stranu to je důkaz o tom, že se ekonomice daří," řekl generální ředitel Veletrhů Brno Jiří Kuliš.

V rámci MSV se uskuteční šest samostatných veletrhů. V pavilonu A1 bude navíc k vidění výstava 100Ries připomínající 100 let od vzniku Československa. Představí se na ní 100 slavných českých a slovenských průmyslových výrobků od roku 1918. „Je to jedinečná příležitost připomenout si společně československou průmyslovou historii a její úspěchy v roce, kdy slavíme sté výročí samostatnosti," doplnil Kuliš.

Jde například o vůz Tatra T87 cestovatelů Jiřího Hanzelky a Miroslava Zikmunda. Dále třeba o tryskový stav, lehký kulomet vzor 26, hodinky Prim, miliontý motocykl Jawa, traktor Zetor Crystal, jízdní kolo Favorit nebo moped Babetta. K vidění bude také rychlíkový motorový vůz s aerodynamickou skříní s názvem Stříbrný šíp, který vznikl v jediném exempláři na přelomu let 1938 a 1939 v ČKD. „Přijede i s návštěvníky po železniční trati z Prahy. Po nábřeží a městském silničním okruhu dorazí až na výstaviště," dodal Jiří Smetana z Veletrhů Brno.

Podle organizátorů bude patřit k lákadlům také replika sochy prezidenta Masaryka, která zdobila dnešní rotundu pavilonu A v roce 1928 při zahájení provozu výstaviště. V průběhu veletrhu vyfrézuje více než dvoumetrovou sochu přímo před zraky návštěvníků třímetrový robot Kuka.

Ze zahraničních vystavovatelů jich bude po Německu nejvíce ze Slovenska, následují Čína, Itálie a Rakousko. Co se týče výstavní plochy, největší podíl bude mít Slovensko.

Zdroj: ČTK