Strojírenské firmy na jihu Moravy brzdí nedostatek pracovních sil

Doprava | 11. 10. 2018

Strojírenské firmy na jihu Moravy se potýkají s nedostatkem vhodných uchazečů o práci. Musí kvůli tomu odmítat zakázky, a nemohou tak maximálně využívat svou kapacitu. ČTK to řekli zástupci několika velkých strojírenských společností, které na jihu Moravy sídlí. Potíže s nabíráním nových zaměstnanců byly často probíraným tématem i na Mezinárodním strojírenském veletrhu, který se v Brně odehrál v minulém týdnu.

„Naším největším problémem je v současnosti nedostatek výrobních dělníků, který nás omezuje při výběru zakázek. Nedaří se nám kapacitně vytížit stroje, a tím pádem klesá zisk," uvedl generální ředitel brněnské strojírny Šmeral Jiří Zoufalý.

Podobně na tom je i další tradiční brněnská firma ZKL. O něco větší potíže se sháněním zaměstnanců má ve své továrně v Klášterci nad Ohří, kde musí až z deseti procent využívat agenturní zaměstnance. „Lidé z pohraničí raději vyjíždějí za prací do Německa, nepomáhá ani zvyšování platů," konstatoval výkonný ředitel ZKL Jiří Prášil mladší.

Podle údajů serveru Platy.cz vzrostla průměrná mzda ve strojírenství v Česku od roku 2015 o 5000 korun. Zvyšování potvrzuje i další jihomoravská firma T Machinery z Ratíškovic na Hodonínsku. „V letošním roce je u nás růst platů o 16 procent, což je z dlouhodobého hlediska neudržitelné, protože to není spojené s růstem produktivity. Bohužel média jsou plná toho, na co mají zaměstnanci nárok a kolik je průměrná mzda, ale nikde neříkají, že tomu musí odpovídat i výkon," poznamenal generální ředitel T Machinery Zdeněk Gajdík na konferenci o českém exportu.

Změnu přístupu zejména u uchazečů o manažerské pozice zaznamenali i v ZKL. „Absolventi mají vyšší nároky na mzdu, ale nižší nároky na zodpovědnost. Zároveň si hodně váží svého volného času a chtějí jej co nejlépe skloubit s prací," poznamenal Jiří Prášil mladší.

Problém s nedostatek zaměstnanců ve strojírenství nemají jen na jihu Moravy, jde o problém oboru v celém Česku. „Potřebujeme doplnit stav pracovníků ze zahraničí. Potřebujeme 50.000 Ukrajinců a Srbů, abychom nemuseli odmítat zakázky. Nejde o nekvalifikované pracovníky, kteří by pracovali za nízké mzdy. Potřebujeme zrychlit proces jejich přijímání," uvedl prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák.

Zdroj: ČTK