Stát vybaví obce systémem a technologiemi pro řidičské průkazy

Doprava | 17. 05. 2018

Stát plánuje vybavit obce s rozšířenou působností technologiemi a systémem pro vyřizování řidičských průkazů. Celková hodnota připravované zakázky by měla převýšit 23 milionů korun za čtyři roky provozu systému. Plán ministerstva dopravy projedná ve středu vláda. Od července bude možné si vyřídit řidičský průkaz na jakémkoli z 206 úřadů s rozšířenou působností.

„Personál obcí je proškolený, v současnosti distribuujeme úřadům potřebné kamery pro focení, tablety pro podpis a obslužný software. Vzhledem k tomu, že celkový proces vydání řidičského průkazu se zelektronizuje a zjednoduší, nebude potřeba na úřadech najímat nové zaměstnance," uvedl ministr dopravy v demisi Dan Ťok.

Nově bude možné využít fotografii z registru obyvatel. V případě, že nebude daná fotografie vyhovovat parametrům nebo bude z jiného důvodu nedostupná, bude možné provést focení na každém z příslušných úřadů.

Zákonné čekací lhůty zůstanou beze změny, ovšem ministerstvo si díky elektronizaci celého procesu vyřizování řidičských průkazů slibuje jejich zkrácení. „Ze zkušenosti s rozvolněním místní příslušnosti u Centrálního registru vozidel nepředpokládáme zásadní nárůst vytíženosti konkrétních pracovišť. V případě Centrálního registru vozidel začala změnu využívat třetina řidičů, nicméně v exponovaných místech docházelo k tomu, že občané očekávající dlouhé čekací doby naopak začali využívat okolních menších úřadů," uvedl mluvčí ministerstva Jakub Stadler.

Zajištění a provoz systému pro zpracování pořízených fotografií a digitalizovaných podpisů bude mít na starosti státní podnik Cendis. Ten se podílí na IT projektech ministerstva dopravy.

Zdroj: ČTK