Rekonstrukce čelákovického nádraží skončí v srpnu

Doprava | 18. 05. 2018

Rozsáhlá rekonstrukce vlakového nádraží v Čelákovicích u Prahy skončí v srpnu. Drobné úpravy pak potrvají až do listopadu, provoz vlaků ani cestující to však nebude nijak omezovat. Náklady na rekonstrukci nádraží činí zhruba 165 milionů korun. ČTK o tom informoval mluvčí firmy Swietelsky Rail Zdeněk Zuntych.

Při rekonstrukci vzniklo v Čelákovicích jedno ostrovní a dvě vnější nástupiště a dva podchody pro pěší a cyklisty. Nové bezbariérové ostrovní nástupiště dlouhé 200 metrů bylo dokončeno v lednu. Zprovoznění obou podchodů, výtahů a přístupových chodníků na ostrovní nástupiště se pak chystá na 17. července.

Přestavba stanice udělá z Čelákovic bezpečný a propustný bod vytížené tratě mezi Prahou a Lysou nad Labem na Nymbursku. „Velmi nám pomohlo, že jsme zde nasadili nejmodernější stavební stroje. Třeba kolejové jeřáby Kirow se dosud v Česku objevovaly jen výjimečně," řekl stavbyvedoucí Jan Hrazdíra.

Investorem projektu je Správa železniční dopravní cesty. Kromě modernizace nádraží zahrnuje projekt také rekonstrukci železničního mostu přes ulici U Podjezdu, osazení nového trakčního vedení a natažení nového zabezpečovací zařízení a s tím spojené úpravy ve výpravní budově.

„Co se týká celé stavby, tak já musím říct, že mě hrozně moc mile překvapilo, jakým způsobem stavba probíhá v koordinaci s městem. Je to tedy hlavně díky oběma stavbyvedoucím, kteří na té stavbě byli. Myslím si, že občany zbytečně neobtěžují nad míru, která je bezpodmínečně nutná, ať už je to hluk, prach, doprava," řekl ČTK starosta Čelákovic Josef Pátek. Rekonstrukce a s ní spojený zvýšený pohyb nákladních aut se podle něj projevil na místních silnicích. „To se nedá nic dělat při takhle obrovské stavbě. V srpnu a září nás ale čekají významné opravy komunikací," dodal Pátek.

V příštích letech má optimalizace trati pokračovat dalšími etapami. Hlavním cílem je zvýšení traťové rychlosti do 140 kilometrů za hodinu, zkrácení jízdních dob a zvýšení kapacity tratě. Ve všech stanicích vzniknou bezbariérová nástupiště.

Zdroj: ČTK