Řada středočeských firem hledá nekvalifikované zaměstnance

Lidské zdroje | 09. 08. 2017

Firmy působící ve Středočeském kraji ve velkém hledají nekvalifikované zaměstnance. Například v okresech Praha-východ a západ dominují v poptávkách po zaměstnancích logistická centra, která shání především pracovní sílu do skladu. Desítky lidí hledá i brandýský Continental a stovky zaměstnanců pak mladoboleslavská automobilka Škoda Auto. Podle manažera marketingu a náboru společnosti ManpowerGroup Jiřího Halbrštáta vypukla v kraji mzdová válka, kdy se firmy předhánějí ve výšce platů.

„Malé množství lidí jsou firmy schopné nalézt, protože jsou neustále lidé, kteří chtějí změnu a mění po čase zaměstnavatele. Obtížné to je ale s náhlým požadavkem na desítky nebo stovky lidí, což se poměrně často děje u nových investic nebo při rozšiřování výroby," řekl ČTK Halbrštát.

V okresech Praha-východ a Praha-západ podle něj dominují z hlediska poptávky logistická centra, která hledají převážně nekvalifikovanou pracovní sílu do skladu. Jejich náborová strategie směřuje na malé vesnice směrem od Prahy, protože zájem samotných Pražanů o dojíždění za Prahu není velký. „Logistická centra na severozápadu Prahy dokážou efektivně oslovit i lidi z Mostecka a Chomutovska. Musí ale zajistit vlastní svozové autobusy," dodal Halbrštát.

V kraji je největší poptávka u výrobních firem, které se koncentrují v okolí měst. „Ti mají nábor o něco jednodušší, pokud jsou dále než 30 kilometrů od okraje Prahy a mají dobré spojení vlakem a dálnicí na periferní kraje," uvedl Halbrštát.

Podle něj je mzdová válka nejznatelnější u nekvalifikovaných pozic ve výrobě, logistice a maloobchodě. „Některé firmy zvedají platy nekvalifikovaným zaměstnancům dvouciferným tempem a zdá se, že ochota pracovat v těchto provozech je nyní nejvíce nedostatkovou 'kvalifikací'," dodal Halbrštát.

Například brandýský Continental, výrobce součástek pro automobily, hledá do svého závodu přes sto nových zaměstnanců. Ve firmě se také hojně uplatňují ženy. Continental aktuálně nabízí místa ve výrobě a skladu, technické, inženýrské a administrativní pozice. Novým zaměstnancům nabízí řadu benefitů, od stravenek po dotovanou firemní dopravu.

Automobilka Škoda Auto hledá podle svých webových stránek 347 nových kolegů. „Aktuálně Škoda v Mladé Boleslavi nabízí desítky volných pracovních pozic napříč všemi oblastmi od operátorů výroby přes administrativní pracovníky, specialisty až po vysoce specializované pozice v oblasti technického vývoje. Obecně dlouhodobě pociťujeme nedostatek kvalifikovaných zaměstnanců v technických oborech," řekl ČTK mluvčí Škody Auto Tomáš Kubík.

Velkoobchod Makro zahájil nábor nových zaměstnanců pro distribuční centrum, které buduje v Kozomíně na Mělnicku. Týká se až 600 pozic. Nový sklad má vyrůst také v Jenči u Prahy a bude sloužit největšímu čínskému internetovému prodejci Alibabu. Nové distribuční centrum zaměstná odhadem až 500 lidí a bude skladovat zboží určené hlavně pro německý trh.

Zdroj: ČTK